رئیس سازمان اوقاف:

هیچ ملت و دولتی نمی‌تواند جایگزین روابط ایران و عراق شود

عراق,سازمان اوقاف,اوقاف

رئیس سازمان اوقاف در دیدار با نایب رئیس مجلس عراق گفت: به برکت قرآن و ائمه هیچ ملت و دولتی نمی‌تواند جایگزین روابط میان این دو ملت و کشور شود؛ چراکه هر دو ملت به قرآن و اهل بیت اعتقاد دارند و این نتیجه 14 قرن تبلیغ اسلام است.

رئیس سازمان اوقاف در دیدار با نایب رئیس مجلس عراق گفت: به برکت قرآن و ائمه هیچ ملت و دولتی نمی‌تواند جایگزین روابط میان این دو ملت و کشور شود؛ چراکه هر دو ملت به قرآن و اهل بیت اعتقاد دارند و این نتیجه 14 قرن تبلیغ اسلام است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی در دیدار با شیخ ماهر حمودی عضو هیئت رئیسه مجلس عراق افزود: به برکت دولت برآمده از رأی مردم عراق این روابط مستحکم‌تر شده است و سیاست ایران این است که از ملت و دولت عراق حمایت کند.

وی اضافه کرد: امیدواریم این ارتباط بیش از گذشته عمیق‌تر شده و ادامه داشته باشد.

وی افزود: موضوع وقف و عتبات عالیات از نشانه‌ها و علاقه‌های بسیار مهم و عمیق دو ملت است. چرا که مردم ایران بخشی از سرمایه خود را وقف عتبات می‌کنند.

محمدی با اشاره به وجود بقاع متبرکه در ایران آن را نشانه‌ای از ارادت مردم ایران به اهل بیت دانست.

در این دیدار رئیس سازمان همچنین گزارشی از روند ثبت موقوفات در ایران در سامانه جامع به نایب رئیس مجلس عراق ارائه کرد.

محمدی در این دیدار ضمن اعلام آمادگی سازمان اوقاف برای ارائه تجربیات اوقافی گفت: در این زمینه موقوفات مختص ائمه اطهار (ع) و عتبات عالیات، شناسایی شده است.

وی گفت: تاکنون به همه تعهدات ایران در این زمینه عمل شده است و صحن حضرت زهرا (س) در نجف اشرف از این جمله است.

موقوفات مشترک حاکی از روابط عمیق فرهنگی و دینی ایران و عراق است

در این دیدار شیخ همام حمودی با اشاره به لزوم توسعه روابط عراق با ایران در زمینه‌های فرهنگی و قرآنی و اوقافی و دیگر زمینه‌های همکاری‌های مشترک مسلمان اظهار کرد: چنین دیدارهایی می‌تواند برای تبادل تجارب دو کشور مسلمان کشور مفید و موثر باشد.

حمودی متذکر شد: ما از دولت، ملت و رهبری ایران به خاطر توجه خاصی که به عتبات مقدسه دارند تقدیر می‌کنیم و این موضوع در یاد مومنین و شیعیان و مسلمانان ماندگار خواهد بود.

وی با اشاره به وجود موقوفات مشترک اظهار کرد: وقف‌هایی بصورت مشترک در ایران و عراق وجود دارد که این موضوع باعث تعمیق روابط اوقافی میان دو کشور شده است.

نایب رئیس مجلس عراق خاطرنشان کرد: هنگامی که یک وقف در کشوری برای مصرف در کشوری دیگر انجام می‌شود بیانگر روابط عمیق فرهنگی و دینی میان دو کشور است

حمودی تصریح کرد: بسیار مناسب است که در این سفر یک یادداشت تفاهم بین دو کشور در زمینه تبادل تجارب اوقافی منعقد شود و این موضوع رسانه‌ای شود تا موجب تشویق دیگران شود.

این عضو هیئت رئیسه مجلس عراق با تأکید بر لزوم بهره گیری از تجارب اوقافی ایران خواستار ایجاد زمینه‌های همکاری بیشتر در این زمینه با توسعه فعالیت‌های مشترک میان دو پارلمان شد.

انتهای پیام

کد N909913