وزرای خارجه و اقتصاد ایتالیا امروز به تهران می‌آیند

پیوستن ایتالیا به صف رقبا برای ارتقاء سطح تعامل با ایران

ایران و ایتالیا

وزیر خارجه ایتالیا همراه با وزیر توسعه اقتصادی این کشور به تهران سفر می‌کنند تا از صف رقبای اروپایی خود در زمینه توسعه سطح همکاری‌هایشان با ایران عقب نمانند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، هیات عالی‌رتبه‌ای از ایتالیا به ریاست پائولو جنتیلونی، وزیر امور خارجه و فدریکا گوئیدی، وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا و با همراهی جمعی از مدیران ارشد از صاحبان صنایع و مهمترین موسسات و شرکت های اقتصادی دولتی و خصوصی این کشور از تاریخ 13 لغایت 14 مرداد ماه 1394 به تهران سفر نموده و با مقامات عالی رتبه کشورمان دیدار خواهند کرد .

در جریان سفر مقامات ایتالیایی به تهران نشستی با حضور اعضای این هیات ایتالیایی و همتایان و شرکای ایرانی آنها به میزبانی اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران برگزار خواهد شد و در زمینه های مختلف همکاری از جمله انرژی ، کشاورزی ، حمل و نقل و دیگر زمینه های اقتصادی و تجاری گفت‌وگو خواهند کرد .

این اولین سفر مقامات عالی‌رتبه ایتالیایی به کشورمان پس از توافق وین است . البته طی دو سال گذشته وزرای خارجه ایتالیا دو سفر به تهران داشته‌اند و همچنین در حوزه ها و سطوح مختلف مقامات دو کشور از رم و تهران دیدار داشته‌اند .

ایتالیا طی سال های پس از انقلاب اسلامی ، همکاری گسترده ای با جمهوری اسلامی ایران در بخش های دولتی و خصوصی داشته و از جمله کشورهای اروپایی است که همواره از شرکای تجاری قوی کشورمان بوده است . با توجه به ظرفیت های قابل توجه موجود ، زمینه برای احیا و تقویت بیش از پیش روابط دو کشور وجود دارد .

تحولات صورت گرفته در حوزه های روابط دوجانبه از حوزه همکاری‌های علمی و فناوری و فرهنگی و محیط زیست تا مناسبات سیاسی و رایزنی های منطقه ای و در حوزه اقتصاد طی دو سال اخیر شکوفایی مجدد روابط را نوید می دهد . سفر هم‌زمان وزرای خارجه و اقتصاد ایتالیا به ایران نیز نشانه خوبی از تصمیم دو کشور برای توسعه هر چه بیشتر روابط است .

در مجموع ایتالیا برای جمهوری اسلامی ایران در میان تمام کشورهای اروپایی از جایگاهی ممتاز و ویژه برخوردار است و می تواند در آینده با بهره برداری اقتصادی و تجاری در زمره شرکای اصلی جمهوری اسلامی ایران باشد .

برگزاری نمایشگاه اکسپو در میلان ایتالیا در سال جاری نیز فرصتی برای تقویت روابط اقتصادی دو کشور است و کشورمان با ایجاد غرفه در این نمایشگاه اقدام به معرفی توانمندی های اقتصادی و فرهنگ دیرینه ایران نموده است .

توافق هسته‌ای با ایران به سود جامعه بین المللی و ثبات منطقه ای است؛ این سخنان پائولو جنتیلونی وزیر خارجه ایتالیا است که اسفند ماه سال گذشته پس از سفر دو روزه خود طی بیانیه‌ای در حمایت از توافق هسته ای ایران منتشر کرد.

با گذشت حدود پنج ماه از انتشار این بیانیه تهران میزبان او و فدریکا گوئیدی، وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا است.

جهانبخش مظفری سفیر کشورمان در رم نیز در گفت‌وگو با ایسنا حضور وزیر امور خارجه و وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا را که در حوزهای اقتصادی، صنعتی، مالی، بانکی، بیمه ای و انرژی فعال هستند را بیانگر حمایت سیاسی دولت ایتالیا از توسعه همه جانبه روابط با جمهوری اسلامی ایران دانست.

به عقیده سفیر کشورمان در رم، ایتالیا توان همکاری و سرمایه گذاری در حوزه های انرژی ، صنایع مرتبط نیروگاهی، خودروسازی، راه آهن و سیستمهای کنترل ناوبری ریلی، فولاد سازی ، صنایع کشاورزی و غذایی و.. در کشورمان را دارد.

به گزارش ایسنا، اما بونینو وزیر خارجه سابق ایتالیا نیز بهمن ماه سال 92 رم را به مقصد تهران ترک کرده بود تا پیام دولت ایتالیا را به مسئولان ما برساند. سفر او علاوه بر حاشیه هایی که به دنبال داشت به این دلیل که بعد از 10 سال اولین سفر یک وزیر خارجه اروپایی به ایران محسوب می شد بازتاب گسترده ای در رسانه ها پیدا کرد. بونینو نیز ضمن دیدار با مسئولان کشورمان بر گسترش روابط دوجانبه بین تهران و رم تاکید کرد.

باتوجه به اینکه تحریم ها تاثیر مشهودی بر اقتصاد ایتالیا دارد قطعا از این پس شاهد سفرهای بیشتری از سوی مسئولان و شرکت های ایتالیایی به ایران هستیم چراکه طبق گفته جنتیلونی این کشور می توانست از سال 2014 تا 2016 میلادی 20 میلیارد دلار کالا به ایران صادر کند و از این پس شرکت های ایتالیایی باید در زمینه صادرات و سرمایه گذاری به ایران فکر کنند تا سهم بازار از دست رفته شان را جبران کنند البته نباید در این امر کوتاهی کنند چرا که طی دوهفته گذشته از توافق هسته ای ایران با 1+5 قائم مقام صدر اعظم آلمان، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا و وزیر خارجه فرانسه به تهران سفر کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N909876