آغاز عملیات پهپادهای مسلح آمریکا از ترکیه

سیاسی

ارتش آمریکا نقش ضربتی خود در سوریه را برای دفاع از مخالفان تحت حمایت ائتلاف، گسترش داده و ماموریت پرواز پهپادهای مسلح در داخل سوریه را از یک پایگاه هوایی در ترکیه انجام می‌دهد و این شرایط جدید به ایالات متحده اجازه می‌دهد تا از مخالفان سوری در مقابل حملات از جانب هرگونه نیروی "متخاصم" از جمله نیروهای دولتی دمشق حفاظت کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، نخستین ماموریت پهپادهای مسلح از این پایگاه هوایی داخل ترکیه اخیرا آغاز شد و ارتش آمریکا قصد دارد تا جنگنده‌های دیگری را از آنجا به سمت سوریه اعزام کند. تاکنون هیچ یک از پهپادهای آمریکایی حمله‌ای را انجام نداده اما جف دیویس، سخنگوی پنتاگون اعلام کرده که این پهپادها به زودی آماده انجام حملات هوایی هستند. همچنین آمریکا احتمالا پروازهای امداد و نجات از پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه انجام خواهد داد. استفاده از این پایگاه هوایی پس از آن صورت گرفت که آمریکا حملات هوایی خود را برای دفاع از مخالفان سوریه تحت حمایت آمریکا آغاز کرده است.

براساس خط مشی کنونی، نیروهای آمریکایی می‌توانند تنها به ماموریت‌های تهاجمی علیه داعش دست بزنند و نمی‌توانند علیه نیروهای دولتی دمشق به مبارزه بپردازند.

در همین حال سناتور جان مک کین، رئیس کمیته نیروهای مسلح سنا گفت: من مطمئنم که دولت واشنگتن در نهایت تصمیم می‌گیرد که به حمایت و پشتیبانی بیشتر نظامی از نیروهای مخالف سوری بپردازد.

سخنگوی پنتاگون از ذکر جزئیات درباره قوانین جدید دخالت نیروهای نظامی شامل شرایط موجود پیش از دفاع و پشتیبانی از مخالفان سوری و اینکه حملات هوایی محدود هستند یا خیر، خودداری کرد.

تاکنون کمپین عملیات تحت رهبری آمریکا علیه داعش همراه با منافع دولت دمشق بوده چون بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه نیز خواهان شکست شبه نظامیان داعش است.

انتهای پیام

کد N909874