جان کری با وزیران خارجه کشورهای جنوبی خلیج فارس گفت‌وگو کرد

وزیر خارجه آمریکا که برای رفع تردیدهای متحدان عرب این کشور در مورد توافق اتمی با ایران به قطر رفته است، روز دوشنبه با وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (عربستان، کویت، امارات، قطر، بحرین و عمان) گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از صدای آمریکا، جان کری پس از گفت‌وگو با وزیران خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای قطری خود گفت که در گفت‌وگوهای روز دوشنبه درباره مسائل مختلف از جمله سوریه، توانایی‌های مربوط به موشک‌های بالیستیک، امنیت سایبری و افراط گرایی نیز گفت‌وگو کرده است.

به گزارش رویترز، روز دوشنبه وزیران خارجه کشورهای عرب جنوب خلیج فارس به وزیر خارجه آمریکا گفتند که توافق اتمی با ایران باید ثبات در منطقه و «حسن همجواری» را به دنبال داشته باشد.

خالد العطیه، وزیر امور خارجه قطر ضمن استقبال از جان کری، گفت کشورهای شورای همکاری خلیج فارس می‌خواهند منطقه عاری از هرگونه تهدیدات تسلیحات اتمی باشد.

او که کشورش میزبان نشست شورای همکاری خلیج فارس با وزیر خارجه آمریکا است، گفت: خالی بودن منطقه از تهدیدات اتمی، با اجازه دادن به استفاده از فن‌آوری هسته‌ای برای مصارف صلح‌آمیز در چارچوب قوانین بین‌المللی محقق می‌شود.

او گفت: «ما به آینده و با این امید به توافق اتمی نگاه می‌کنیم تا به حفظ امنیت و ثبات منطقه منجر شود و بر اهمیت همکاری با ایران بر اساس حسن هم‌جواری، دخالت نکردن در امور داخلی و حل اختلافات از طریق صلح آمیز، تاکید می‌کنیم.»

سفر کری به قطر یک هفته پس از سفر جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران به قطر، کویت و عراق صورت می‌گیرد.

جان کری قرار است روز دوشنبه در دوحه به طور جداگانه با سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه و عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی درباره سوریه دیدار و گفت‌وگو کند.

در همین حال جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در مقاله‌ای که در چند نشریه عربی در روز دوشنبه منتشر شد، در مورد توافق اتمی ایران گفت «باید قبول کنیم که دوره‌ای که یک طرف برنده باشد و طرف دیگر بازنده گذشته است و ما همه یا می‌بریم یا می‌بازیم.»

کد N909639