کاتالونیا برای انتخابات زودهنگام آماده است

کاتالونیا برای برگزاری یک انتخابات زودهنگام که می‌توان از آن به عنوان رای استقلال از اسپانیا یاد کرد، اعلام آمادگی کرد؛ اقدامی که تنش‌ها را با دولت مرکزی مادرید افزایش داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، آرتورماس، رئیس جمهوری کاتالان قرار است با امضای حکمی تاریخ 24 سپتامبر را به عنوان روز برگزاری این انتخابات مشخص کند. کاتالونیا منطقه‌ای ثروتمند در شمال شرق اسپانیا و محل زندگی 7.5 میلیون تن است.

ماس در این باره اعلام کرده است: اگر احزاب حامی استقلال اکثریت را به دست بیاورند کاتالونیا با وجود مخالفت مادرید طی 18ماه از اسپانیا جدا خواهد شد.

دولت منطقه‌ای تاکنون روند ایجاد نهادهای دولتی را آغاز کرده است.

ماس مکررا در مجامع عمومی اعلام می‌کند: ما آماده‌ایم!

هفته گذشته مقامات کاتالونیا برنامه‌های خود برای آینده آژانس مالیاتی کاتالان و فرآیند ایجاد بانک مرکزی کاتالان را اعلام کردند. مساله استقلال کاتالونیا طی ماه‌های اخیر در مقابل چالش حزب حاکم در رقابت با احزاب ضد سیاست‌های ریاضتی در انتخابات تا پایان سال به مساله دوم تبدیل شده است.

اما این مساله طی ماه ژوئیه با تداوم تلاش‌های احزاب در حفظ وحدت برای استقلال کاتالونیا دوباره در معرض توجه قرار گرفت. احزاب مختلف کاتالونیا با ارائه لیست مشترکی تحت عنوان "همه جا با هم بله" در این انتخابات شرکت می‌کنند.

با این حال دولت مرکزی مادرید اعلام کرده که با این اقدام کاتالونیا مخالفت می‌کند.

ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا در این باره اعلام کرد: هیچ استقلالی برای مادرید وجود ندارد.

بسیاری از اعضای کابینه راخوی از احتمال مطرح کردن اصل 155 قانون اساسی این کشور در عمل کردن خارج از قانون دولت منطقه‌ای کاتالونیا یاد می‌کنند.

انتهای پیام

کد N909578