گزارش آسوشیتدبرس از تلاش سخت اوباما برای جلب حمایت دموکرات‌ها از توافق هسته‌ای

مذاكرات ايران و گروه 1 5, اوباما, توافق جامع هسته‌اي, برجام

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد رییس‌جمهور آمریکا که مصمم به جلب حمایت از توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 است با دموکرات‌های کنگره دیدارهای خصوصی برگزار می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، تعداد کمی از دموکرات‌های کلیدی کنگره در لابی‌های شخصی هفته گذشته اوباما در کاخ سفید اعلام کردند که از توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 حمایت می‌کنند.

این توافق که موجب محدودیت برنامه هسته‌ای ایران در ازای لغو تحریم‌های بین‌المللی ایران می‌شود یک جنگ سنتی میان کاخ سفید و جمهوری‌خواهان که هم اکنون کنترل مجلس نمایندگان و سنا را در اختیار دارند نیست. این مربوط به اوباماست که اغلب با دموکرات‌های کنگره در تقابل قرار دارد.

رییس‌جمهور آمریکا تاکنون با بیش از 80 قانونگذار به صورت دو جانبه یا در قالب گروه‌های کوچک دیدار کرده است.

به گفته‌ی مقامات دولت آمریکا وی تاکنون میزبان حدود 100 دموکرات مجلس نمایندگان در کاخ سفید بوده است.

جو بایدن، معاون رییس‌جمهور آمریکا به کنگره رفت و قانون‌گذاران را برای این دیدار دعوت کرد. هم‌چنین مقامات دولتی و اعضای کابینه با بیش از 175 عضو کنگره دیدار کرده‌اند.

یک عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز قرار است هفته جاری با قانون‌گذاران دیدار و درباره‌ی توافق هسته‌ای توضیح دهد.

به گزارش آسوشیتدپرس قانون‌گذاران که از زمان حصول توافق هسته‌ای در اواسط ماه ژوییه برای بازبینی آن شصت روز فرصت دارند می‌توانند توافق را رد یا تایید کنند. رییس‌جمهور آمریکا هشدار داده است که در صورت رد توافق در کنگره آن را وتو خواهد کرد. در این صورت کنگره برای خنثی کردن وتوی رییس‌جمهور به دو سوم آراء نیاز دارد که بسیار غیرمحتمل به نظر می‌آید.

برخی دموکرات‌ها می‌گویند که توضیحات اوباما درباره‌ی جزییات این توافق نظر آن‌ها را جلب کرده است.

نماینده آریزونا می‌گوید که توضیحات دولت اوباما درباره‌ی توافق هسته‌ای مواضع دموکرات‌ها در کنگره را تقویت می‌کند. هم‌چنین جرولد نادلر که نماینده یهودیان در کنگره است در نشستی تک نفره در کاخ سفید گفت اوباما اذعان دارد که توافق هسته‌ای کامل نیست اما من هنوز سوالاتی در این باره دارم.

انتهای پیام
کد N909573