داعش با سرقت گندم سالانه 200 میلیون دلار به دست می‌آورد

داعش

گروه تروریستی داعش پس از اشغال مناطق کشت گندم، با صادرات آن سالانه 200 میلیون دلار درآمد کسب می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری المسلة، گروه تروریستی داعش پس از اشغال مناطق اصلی تولید گندم در سوریه و عراق، این منبع محوری درآمد را برای تثبیت استراتژی خود در منطقه به دست گرفته و از این طریق، سالانه حدود 200 میلیون دلار درآمد کسب می‌کند.

داعش پس از حمله به شمال عراق در ژوئن 2014 انبارهای بزرگ گندم در استان‌های نینوا و صلاح الدین را که یک سوم تولید گندم سال و 40 درصد تولید جو کشور بود تحت تصرف درآوردند.

طبق آنچه "سباستین ابیس"، پژوهشگر موسسه روابط بین المللی و استراتژیک فرانسه و نویسنده کتاب جغرافیای سیاسی گندم گفته است، داعش در مناطق تحت اشغال خود در شمال عراق و شمال شرق سوریه، انبار بزرگ غلات و گندم را در اختیار دارد.

در همین حال، جان شارلی بریزار، کارشناس منابع درآمدی تروریست‌های داعش نیز می‌گوید که داعش بیش از یک میلیون تن گندم و در واقع یک پنجم میزان مصرف سالانه گندم در عراق را در اختیار دارد.

در سوریه نیز تکفیری‌ها 30% تولید گندم مناطق رقه و دیرالزور را در اختیار دارند. همچنین آنها کنترل 75 درصد تولید پنبه را که سوریه پیش از آغاز جنگ از جمله بزرگترین صادرکنندگان آن بود، در دست گرفته‌اند.

تکفیری‌ها از یک سو با انتقال بخش زیادی از گندم عراق به سوریه به تولید آرد و فروش آن مبادرت می‌ورزند، از سوی دیگر مانند نفت، گندم را نیز در مرزهای ترکیه به کشورهای خارج منطقه می‌فروشند.

طبق اظهارات بریزار، گرچه این مقدار در مقایسه با معاملات جهانی این غله پرطرفدار بسیار کم است، اما داعش از همین راه سالانه 200 میلیون دلار درآمد دارد.

علاوه بر این درآمدزایی، تکفیری‌ها با توزیع رایگان نان و یا فروش آن به قیمت بسیار پایین تلاش می‌کنند رضایت ساکنان مناطق تحت تصرف خود را جلب کنند.

انتهای پیام

کد N909528