/تحلیل/

اسد باید بماند

سوريه

توجهات اخیرا بر دیدار "معجزه‌آمیز" میان رئیس دفتر امنیت ملی سوریه با جانشین ولیعهد عربستان در ریاض که با میانجیگری روسیه برگزار شد، متمرکز شده است. دیداری از این دست و در این سطح می‌تواند نظرات را به جزئیات و اهداف آن جلب کند و همچنین طرح‌هایی می‌تواند از این دیدار منتج شود که نه تنها به حصول راهکار سیاسی در سوریه بلکه در منطقه بینجامد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت اینترنتی النشره، نگرش روسیه نسبت به اوضاع منطقه و تاثیر واقعی آن بر داخل روسیه، باعث شد که رخدادی "معجزه آمیز" از دامان مسکو شکل گرفته و از زبان مقامات روس در دیدار با هیات سوری به ریاست ولید معلم، وزیر خارجه سوریه و محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان که به مسکو سفر کرده بود، جاری شود. این مقام عربستانی فحوای این مطالب را از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه شنید که باید ائتلافی در مقابل تروریسم داعشی از سوی سوریه، عربستان، ترکیه، اردن و عراق تشکیل شود.

این مسئول عربستانی همچنین این امر را شنید که ارتش سوریه پیشروی‌های آشکاری را در تعدادی از مناطق حاصل کرده‌ است و حضور بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در راس قدرت در روند مبارزه با تروریسم و جنگ علیه آن برای همگان مفید و ضروری است، به ویژه اینکه تروریسم داعش نه تنها به عربستان نزدیک شده است، بلکه به داخل این کشور نیز نفوذ کرده است.

علی رغم اختلافاتی که میان مسکو و ریاض به دلیل رخدادها در سوریه شکل گرفت، اما مساله‌ اساسی در ذهن روسیه این است که عربستان در مقابل پیشروی‌های خطرناک داعش در منطقه فرو نپاشد و این امر علی رغم آن است که عربستان با ترکیه گروه "جیش الفتح" را در مرزها در شمال سوریه و جنوب ایجاد کرد. اما نگرش روسیه با حمایت آمریکا به سمت این رویکرد متمایل شد که پیامدهای رخدادهای سوریه و یمن بر عربستان، طوفان بزرگی را به راه خواهد انداخت و با آن، دوره توازن مطلوب برای ادامه کار جهان عرب پایان می‌یابد. روس‌ها در واقع می‌خواهند عربستان را از این پیامد به ویژه پیشروی داعش به سمت آن نجات دهند. از نظر روسیه، به لرزه افتادن عربستان، سوریه و مصر این مثلث در جهان عرب یقینا به پیشروی آسان گروه‌های تکفیری می‌انجامد و نتایج آن بر تمامی سطوح فاجعه بار خواهد بود و در نتیجه طوفان تکفیری از مشرق عربی به جوار روسیه در جمهوری‌های چچن، ازبکستان و قزاقستان و غیر آنها کشیده می‌شود.

روس‌ها معتقدند که بازگرداندن ثبات به خاورمیانه یک اصل جوهری برای برقراری امنیت روسیه و جهان است. از این جا بود که توافق نظر آن‌ها با آمریکایی‌ها بر سر لزوم امضای توافق بین‌المللی با ایران به عنوان یک مساله اساسی و جوهری بیشتر شد که این امر در از بین بردن داعش و گروه‌های همچون آن با این پیمان پیشنهادی نقش خواهد داشت.

دیدار میان مقامات روسی و عربستانی مقدمه‌ای برای پایه گذاری این هدف بود و دیدار روسی - سوری نیز به نوبه خود آغازی برای ترویج این هدف بود و ترویج این امر یقینا به دیداری "معجزه آمیز" میان سوری‌ها و عربستانی‌ها نیاز داشت، همان طور که ولید معلم آن را مطرح کرده بود.

سازمان اطلاعات روسیه پس از موافقت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه این دیدار را ترتیب داد و این دیدار با نظارت روسیه در ریاض میان سرلشگر علی مملوک، رئیس دفتر امنیت ملی سوریه و محمد بن سلمان، معاون ولیعهد و وزیر دفاع عربستان برگزار شد.

آنچه که شایسته است در این خصوص فهمیده شود این است که این دیدار هرچند که بر شکل گیری تعهدات و تفاهم‌ها نینجامید بلکه در حد و مرز سرزنش متقابل در خصوص رخدادها در سوریه بود، اما این دیدار در حد خود یک رخداد اساسی بود که بهره برداری‌هایی از آن صورت خواهد گرفت و فضای آن بر حساب و کتاب‌های سیاسی در داخل این منطقه متشنج در سوریه، لبنان، عراق، اردن، و یمن تاثیر خواهد گذاشت. چرا که این دیدار در بیشتر نهادهای سیاسی به معنای این است که عربستان راهکار سیاسی سوری را پذیرفته است که در آن بشار اسد در راس قدرت باقی می‌ماند و این راهکار در عین حال، راه را در مقابل دولت وحدت ملی با حضور همگان هموار می‌کند.

این امر در واقع با گذشت تحرکات عربستان از طریق سعود فیصل، وزیر خارجه پیشین عربستان و بندر بن سلطان، وزیر اطلاعات سابق برای برکناری اسد از قدرت صورت گرفت و عربستان زمان‌هایی را برای سرنگونی نظام سوریه به ویژه در ماه رمضان مطرح می‌کرد و این موعدها را به گروه‌ 14 مارس در لبنان نیز تعمیم می‌داده که به نوبه خود ادعای نزدیک بودن زمان سقوط نظام سوریه را مطرح می‌کرد. اما اسد نه تنها سقوط نکرد بلکه باقی ماند و طبق گفته یک منبع سیاسی، همگان خواهند فهمید که حساب و کتاب‌ها تغییر کرده است و هیچ راه حل ریشه‌ای در منطقه وجود ندارد مگر اینکه بشار اسد برای شش سال آتی در راس قدرت باقی بماند. بازپس گیری حسکه و روستاهایی در حلب تا زبدانی و اطراف آن که تقریبا به صورت کامل آزاد شده است نیز تاکیدی بر این امر است.

این رخدادها بر پیروزی دیپلماسی روسیه و موفقیت آن در جمع کردن طرف‌هایی که با هم در حال مقابله هستند و همچنین ترسیم راه حل‌هایی در منطقه بحران زده تاکید دارد.

اما مشکل بزرگ خصومت عربستان با ایران است که در واقع یک خصومت عقیدتی - مذهبی است. عربستانی‌ها مثل اسرائیلی‌ها نه تنها مطلقا از توافق ایران با غرب خوشحال نشدند بلکه در تمامی جبهه‌ها و در سوریه، لبنان و یمن درصدد ساقط کردن آن برآمدند.

"جنبش الفتح" در شمال سوریه و در مکان‌های دیگری در این کشور براساس اراده عربستان برای رویارویی با این توافق دست به تحرکاتی می‌زنند اما به گفته منابع، این رویارویی به هدف خود نخواهد رسید.

براساس این توافق به ایران این اختیار داده شده است که ناظر راهکارهای سیاسی در کشورهای ناآرام منطقه باشد.

آن طور که منابع می‌گویند، عربستانی‌ها در پایان کار خواهند فهمید که حاشیه تحرکات چه سیاسی یا امنیتی محدود به تغییرات اصول بازی است و نتایج نیز در میدان آشکار خواهد شد.

پیمانی که پوتین خواهان تاسیس آن شده است توافق بین‌المللی ‌- ایرانی است. آیا تلاش روسیه با مصر، سوریه و ترکیه به موفقیت انجامید.

تمامی طرف‌ها نیاز به از بین بردن داعش دارند و راه از بین بردن داعش از دو زاویه است: زاویه توافق و زاویه ائتلاف در تلاقی این دو زاویه چه مستقیم و چه غیرمستقیم یک نگرش اصولی برای منطقه نمود پیدا می‌کند که مجددا به مفهوم توازن در شرق اعتبار می‌بخشد.

انتهای پیام

کد N909373