ژاپن جاسوسی واشنگتن از مقامات این کشور را "تاسف‌آور" خواند

ژاپن

دولت توکیو در اولین واکنش رسمی به افشاگری‌های ویکی‌لیکس اعلام کرد، جاسوسی واشنگتن از سیاستمداران و شرکت‌های مهم ژاپنی شدیداً تاسف‌آور است.

دولت توکیو در اولین واکنش رسمی به افشاگری‌های ویکی‌لیکس اعلام کرد، جاسوسی واشنگتن از سیاستمداران و شرکت‌های مهم ژاپنی شدیداً تاسف‌آور است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، یوشیهید سوگا، سخنگوی ارشد دولت ژاپن در این باره گفت: من درباره این افشاگری‌ها اظهارنظر نمی‌کنم اما اگر این مسائل درست باشد، به عنوان یک متحد، به شدت تاسف‌آور است.

سوگا ادامه داد، توکیو با همکاری آمریکا در حال بررسی گزارش ویکی‌لیکس است؛ گزارشی که 31 ژوئیه منتشر شد.

ویکی‌لیکس در تازه‌ترین افشاگری‌های خود اعلام کرده آمریکا از برخی متحدان خود از جمله آلمان و فرانسه جاسوسی می‌کرده است، افشاگری که روابط بین آمریکا و متحدانش را به چالش کشاند.

ژاپن یکی از متحدان کلیدی واشنگتن در منطقه آسیا - اقیانوسیه است و روابط دفاعی، اقتصادی و مبادلاتی گسترده‌ای با آن دارد.

سوگا در ادامه اظهاراتش با اشاره به جیمز کلاپر، مدیر اداره امنیت ملی آمریکا خاطرنشان کرد: از کلاپر می‌خواهیم تا این افشاگری‌ها را تکذیب یا تایید کند.

این ادعا که واشنگتن از مقامات تجاری ژاپن نیز در بین سایرین جاسوسی می‌کرده در حالی مطرح شده که مذاکرات هیات‌های عضو «همکاری ترانس پاسفیک» در رسیدن به توافقی نهایی پس از روزها مذاکره در هاوایی ناکام ماندند.

آمریکا و ژاپن دو اقتصاد بزرگ جهان بین 12 عضو این سازمان همکاری هستند.

انتهای پیام

کد N909369