قلیچداراوغلو: اردوغان مانع تشکیل دولت ائتلافی می‌شود

سیاسی

رهبر حزب مخالف ترکیه با اشاره به تشکیل دولت ائتلافی گفت: احمد داوود اوغلو صادقانه عمل کرد اما رجب طیب اردوغان مانع تشکیل دولت ائتلافی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه حریت، کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب مردم جمهوری‌خواه اعلام کرد که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه تلاش‌های انجام شده توسط احزاب سیاسی در جهت شکل‌گیری یک ائتلاف، حتی زمانی که احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر این کشور صادقانه به دنبال تشکیل دولت بود را مسدود می‌کند.

وی در گفت‌وگو با شبکه «هابرترک» گفت: داووداوغلو واقعا می‌خواهد که دولت را تشکیل داده و مشکلات کشور را حل کند اما کسی که صندلی ریاست‌جمهوری را اشغال کرده است چنین اجازه‌ای نمی‌دهد. او مشکلات را بیشتر می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به اظهارات اردوغان، به معنای تجاوز به مسوولیت‌های نخست‌وزیری، این سوال را مطرح کرد: "آقا شما نخست‌وزیر هستید یا رئیس‌جمهور؟!"

قلیچداراوغلو افزود: این نخست‌وزیر است که کشور را اداره می‌کند. اجازه دهیم او کارش را انجام دهد و حرف بزند؛ چرا فقط سفید و سیاه فکر می‌کنید؟

وی ادامه داد که اردوغان به خاطر قدرتش و موقعیتش کشور را به آتش انداخته است: "این کار خیلی شجاعت می‌خواهد!"

رهبر حزب مخالف ترکیه اضافه کرد که داووداوغلو باید اراده لازم را برای تشکیل دولت ایجاد کند، حزب جمهوری‌خواه در این باره اصول مدنظر خود را بیان کرده است و آمادگی کامل دارد که این مسوولیت را برعهده بگیرد.

رهبر حزب مردم جمهوری‌خواه گفت: اگر هدف این است با سیاست‌های خونین انتخابات برگزار کرد، در این صورت عواقب سنگینی در پیش رو است. من به همه مادران می‌گویم که فرزندان شما، فرزندان ما نیز هستند. سیاستمدارانی که نمی‌توانند آینده کشور را ببینند، باید از سیاست‌بازی‌هایشان با خون فرزندان شما دست بردارند.

قلیچداراوغلو در ادامه اردوغان را متهم کرد که وی روند صلح با کردها را ترک کرده است و از وی خواست درباره ترک مذاکرات توضیح دهد.

انتهای پیام

کد N909244