توضیحات صداوسیما درباره انتشار برخی مطالب منتسب به عراقچی

صداوسيما,معاونت خبر صداوسیما

در پی انتشار خبر سخنان سید عباس عراقچی - معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه - در جمع مدیران خبر رسانه ملی، خبرگزاری صداوسیما توضیحاتی را به شرح ذیل ارائه کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، در این توضیحات آمده است:

«- انتشار مطلب یاد شده ناشی از خطای ناخواسته مسؤول مربوط در ارسال خبر اولیه و خام بر روی خروجی خبرگزاری صداوسیما بوده است.

- به محض اطلاع از وقوع این خطا، خبر مذکور و کلیه لینک‌های مربوط به آن از روی خروجی و سایت خبرگزاری صدا و سیما و موتورهای جست و جو حذف شد و پس از پیگیری فوری و ارتباط با همکاران رسانه‌‎ای و سردبیران سایت‌های خبری، ضمن ارسال اصلاحیه، درخواست شد این خبر حذف شود که خوشبختانه این کار هم به سرعت انجام شد.

- از سوی دیگر، با توجه به اهمیت موضوع در رایزنی فوری با جناب آقای دکتر عراقچی، ماوقع تشریح شد و ایشان در جریان اقدامات جبرانی بعدی قرار گرفتند.

- اگر چه وقوع خطاهای این چنینی در رسانه‌ها، به ویژه خبرگزاری‌ها که به طور دائم در حال ارسال اخبار هستند محتمل و مسبوق به سابقه است و روش جبران نیز عرفاً، حذف فوری خبر و صدور اصلاحیه درخصوص مستند نبودن آن است و خبرگزاری صدا و سیما نیز همین عرف را اعمال کرده است، با وجود این تأیید می‎کند این خطا برای رسانه ملی بزرگ‌تر و مسئولیت رسانه برای جلوگیری از تکرار آن بیشتر است، زیرا به دلیل گستردگی و فراگیری پوشش و اعتبار اخبار صدا و سیما و اعتماد افکار عمومی به رسانه ملی، حجم مسئولیت آن در مقایسه با سایر رسانه ها بسیار بالاتر و بیشتر است.

در پایان ضمن ابراز تأسف از بروز این خطا، مجدداً یادآوری می‌شود، خبر یاد شده به دلیل آن که ویرایش نهایی نشده، تلفیقی از مطالب درست و نادرست بوده و قابلیت استناد ندارد و بدیهی است محتوای آن به تأیید رسانه ملی نمی‌رسد.»

انتهای پیام

کد N909021