با انتقاد از عملکرد حزب حاکم؛

روشنفکران ترکیه پایان جنگ علیه کردها را خواستار شدند

برخی از روشنفکران ترکیه در بیانیه‌ای با تاکید بر لزوم بازگشت به روند سازش، خواستار پایان جنگ علیه کردها شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه تودی زمان، گروهی از روشنفکران متشکل از اساتید دانشگاه‌ها، سیاستمداران و دولتمردان در بیانیه‌ای از اعضای پارلمان خواستند که از تعطیلات بازگشته و به وظایف خود عمل کنند و برای حفظ صلح و دموکراسی گردهم بیایند.

این بیانیه با انتقاد از عملکرد حزب حاکم عدالت و توسعه و بدون اشاره مستقیم به رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور این کشور نوشت: ثبات کشور نباید فدای منافع سیاسی و شخصی یک فرد یا حزب حاکم شود.

در این بیانیه که به امضای 30 نفر از روشنفکران رسیده، آورده شده است: «آغاز یا پایان یک جنگ و ادامه یا اتمام درگیری مسلحانه علیه یک گروه مسلحانه نباید براساس منافع یک شخص یا حزب خاصی باشد، بلکه این‌گونه اقدامات باید فراحزبی و بدون هرگونه انگیزه سیاسی انجام گیرد، در واقع این اقدامات ملی و حساس است که همه ملت را دخیل می‌کند.»

امضاکنندگان این نامه اعلام کردند که اکنون مشخص شده است که آغاز و پایان روند سازش با کردها براساس نتایج شخصی و انگیزه‌های یک فرد خاص برای حفظ حزب حاکمش بوده است.

بدون اشاره مستقیم به اردوغان، روشنفکران در این بیانیه اعلام کردند که وی در گذشته برای پیشگامی در صلح به دنبال حمایت اجتماعی بود، زیرا محاسبه می‌کرد که با پایان این خشونت می‌تواند به اهداف سیاسی خود دست یابد. اکنون نیز وی انتظار دارد که با تجدید درگیری‌ها بتواند قدرتش را حفظ کند و در این باره هیچ نگرانی درباره نتایج دردآور تصمیمیش برای جامعه ترکیه ندارد.

به گزارش روزنامه تودی زمان، منتقدان و سیاستمداران حزب دموکراتیک خلق اعلام می‌کنند که اردوغان به دنبال انتقام‌گیری از این حزب به خاطر موفقیتش در انتخابات پارلمانی است، بر همین اساس روند سازش با کردها را کنار گذاشته است.

حزب عدالت و توسعه برای اولین بار از سال 2002 نتوانست اکثریت پارلمان را به دست آورد و یکی از دلایل این امر، نتایج چشمگیر حزب دموکراتیک خلق کردها بوده است.

همچنین "عمر فاروق گرگرلی اوغلو" رئیس پیشین انجمن حقوق بشر و همبستگی برای مردم ستم‌دیده و فعال حقوق بشر در صفحه توئیترش خواهان پایان درگیری‌ها شد.

وی تاکید کرد که نباید در کنار سیاستمداران ایستاد بلکه باید طرف عدالت را انتخاب کرد.

همچنین روز شنبه، برخی از اعضای کمیته «وایزمن» اعلام کردند که باید سلاح‌ها خاموش شوند و فضای رها از درگیری‌ها ایجاد شود.

به نوشته این بیانیه، روند سازش که به خشونت‌های 30 ساله پایان می‌داد، امیدها را افزایش داده بود و این روند مورد حمایت بسیاری از مردم بود.

به گزارش این روزنامه، این کمیته در سال 2013 توسط دولت عدالت و توسعه برای افزایش حمایت اجتماعی برای مذاکرات سازش تاسیس شد.

این کمیته در این بیانیه اعلام کرد که برخی تحولات جدید در روند سازش، اشتباهات دوجانبه و دور شدن از فضای صلح‌آمیز از پایان 2014 تا امروز، باعث شده است که ترکیه بار دیگر وارد جنگ شود. از راه‌حل‌های محتمل، بازگشت به تلاش‌های مصالحه‌آمیز و ایجاد فضای گفت‌وگو است. این کمیته آمادگی دارد که گام‌هایی در جهت ایجاد فضای صلح‌آمیز بردارد.

انتهای پیام

کد N908929