چین صادرات پهپاد و ابررایانه را محدود می‌کند

دولت چین صادرات برخی پهپادها و ابررایانه‌های خود را محدود می‌کند و از شرکت‌ها می‌خواهد تا وضعیت فروش خود را به منظور حفظ «امنیت ملی» کشور ثبت کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، تولیدکنندگان پهپادهای قدرتمند و ابرکامپیوترها از 15 اوت باید اطلاعات فنی خود را تحویل مقام‌ها دهند تا بتوانند پیش از صادرات مجوز دریافت کنند.

این تدابیر جدید از سوی وزارت بازرگانی و اداره کل گمرک اعلام شده و هدف از آن تنظیم صادرات پهپادهایی است که می‌تواند بیش از یک ساعت در ارتفاع 15 هزار متری پرواز کند.

چین در پنج ماه نخست سال 2015 حدود 160 هزار پهپاد غیرنظامی صادر کرده است که نسبت به سال پیش 70 درصد رشد داشته و ارزش آن 120 میلیون دلار بود.

شرکت دی جی آی (DJI) چین از بزرگترین تولیدکنندگان پهپاد است که 70 درصد بازارهای جهانی را در دست دارد. با این حال آنها اعلام کرده‌اند که محصولاتشان شامل مقررات جدید کنترل صادرات نمی‌شود. تشدید مقررات دو هفته پس از حادثه‌ای در کشمیر رخ داد که ارتش پاکستان مدعی شد که «پهپاد جاسوسی» هند را که ظاهراً ساخت چین بوده، ساقط کرده است.

همچنین چین در نظر دارد تا صادرات ابررایانه‌های خود را تشدید کند و با این حال برتری خود را در رقابت با ژاپن و آمریکا حفظ کند.

انتهای پیام

کد N908919