حمایت شبکه حقانی از سرکرده جدید طالبان

طالبان

گروه شبه‌نظامی شبکه حقانی افغانستان با صدور بیانیه‌ای از انتخاب "ملا اختر منصور" به عنوان سرکرده جدید طالبان در حالی حمایت کرد که مشروعیت وی در داخل این گروه زیر سوال رفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، بیانیه مذکور در وب سایت طالبان و به نقل از "جلال الدین حقانی" منتشر شده است. ملا اختر منصور جمعه گذشته و پس از آنکه مرگ ملاعمر از سوی طالبان تایید شد، به ریاست این گروه بدنام منصوب شد اما برخی از اعضای برجسته نحوه انتخاب وی را زیر سوال بردند.

ملامنصور رقبای قدرتمندی در داخل گروه طالبان دارد که شدیدا مخالف روند صلح با دولت افغانستان هستند و برخی دیگر هم می‌گویند ملامنصور درباره مرگ ملاعمر برای بیش از یک سال به آنها دروغ گفته است.

در بیانیه شبکه حقانی آمده است: ما اطمینان داریم که ملا اختر محمد منصور، رهبر جدید طالبان در روندی کاملا مشروع و با تکمیل فرآیند رایزنی تعیین شده است و بهترین جایگزین ملاعمر است. ما به تمام مقام‌های ارشد و جزئی توصیه می‌کنیم تا اطلاعات و فرمانبرداری کامل خود را برای وی داشته باشند.

شبکه حقانی 30 سال پیش برای مقابله با تهاجم شوروی در دهه 80 تشکیل شد و مقصر حملات خونین بسیاری در افغانستان است. از جمله نمونه‌های آن می‌توان به بمب گذاری سفارت هند، حمله به هتل کابل در سال 2008 و حملات هماهنگ سال 2009 به وزارت دادگستری افغانستان اشاره کرد.

انتهای پیام

کد N908718