یونان در صورت اخراج از یورو ساکت نمی ماند؛

خط و نشان اسپارت ها برای خانم صدر اعظم!

سیاسی

یونان برنامه‌ای را در دست طرح‌ریزی دارد که در صورت وادار کردن آتن به خروج از منطقه یورو، اقدام علیه طرف‌های وام‌دهنده به این کشور از جمله آلمان را در دستور کار قرار می‌دهد.

خبرگزاری مهر ـ گروه بین الملل: شهروندان یونانی همچنان خود را قربانی اجرای سیاست های ریاضتی در کشورشان می دانند. در این برهه حساس، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان به شخصیت منفوری نزد شهروندان یونانی و خصوصا طرفداران حزب سیریزا به عنوان مخالفان اجرای طرح های ریاضتی اروپا تبدیل شده است.

طی هفته های اخیر زمزمه های دوباره ای در خصوص اخراج احتمالی یونان از منطقه یورو به گوش می رسد، زمزمه هایی که اگرچه به صورت رسمی و از سوی مقامات ارشد اروپایی مطرح نشده، اما مصدر آنها می تواند حزب دموکرات مسیحی آلمان و جریان حامی صدر اعظم این کشور باشد.

در این راستا؛ یونان برنامه‌ای را در دست طرح‌ریزی دارد که در صورت وادار کردن آتن به خروج از منطقه یورو، اقدام علیه طرف‌های وام‌دهنده به این کشور از جمله آلمان را در دستور کار قرار می‌دهد.

با این حال به نظر می رسد آتن قصد ندارد در قبال اقدامات اقتصادی و ریاضتی سلبی برلین ساکت بماند، بلکه قصد دارد در صورت اخراج این کشور از منطقه یورو، درس عبرت سختی به مقامات آلمانی و در راس آنها انگلا مرکل صدر اعظم این کشور بدهد.

در این باره؛ منابع خبری از جمله خبرگزاری فرانسه اعلام کرده اند که یونانی ها در حال پیش بینی واکنش حقوقی و اقتصادی سخت خود در قبال برلین، در صورت اخراج از منطقه یورو هستند. این اقدام سلبی می تواند شرکت های آلمانی زیمنس، لیدل و آلیانس را هدف قرار دهد.

همچنین مقامات یونانی در صورت خروج از یورو می توانند در روند بازپرداخت وام های قبلی ارائه شده به این کشور خلل ایجاد کنند. همین مسئله منجر به ترس و وحشت آنگلا مرکل و هم حزبی هایش نسبت به «الکسیس سپیراس» نخست وزیر یونان و حزب سیریزا شده و بر ضریب رفتارهای محتاطانه صدر اعظم آلمان در قبال آتن خواهد افزود.