هاشمی رفسنجانی:

غفلت از عروه الوثقای مسلمانان، بدترین درد جهان اسلام است

قرآن کريم

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: وظیفه‌ همه‌ ماست که مردم را بیشتر با قرآن آشنا کنیم.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار مسئولین و دست اندرکاران موسسه‌ فرهنگی راسخ، طرح قرآنی کرسی‌های تلاوت (شمیم وحی)، قرآن را کتابی آسمانی برای زمینی‌ها در همه‌ اعصار و قرون توصیف و اظهار کرد: از 1400 سال پیش که کلمه به کلمه این کتاب در آیات و سوره‌ها بر پیامبر(ص) نازل شد، چراغ هدایتی است که با اعجاز لفظ و معنا، همیشه جاری و جاودان خواهد بود.

وی با بیان این نکته که «من نیز مانند همه‌ مسلمانان از شنیدن صدا و لحن خوش قاریان به هنگام تلاوت قرآن لذت می‌برم»، گفت: البته این خوب است اما باید جامعه و به ویژه جوانان را با محتوای غنی قرآن بیشتر آشنا کنیم.

وی با تشکر از تلاوت استاد شاکرنژاد، گفت: تلاوت‌های دلنشین، انسان را به یاد صدر اسلام می‌اندازد که مشرکان سعی می‌کردند مردم را از شنیدن صوت زیبای قرآن پیامبر(ص) نهی کنند و مانع گرویدن به اسلام شوند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اسناد فراوان اسلامی در خصوص تلاوت قرآن کریم توسط پیامبر اکرم(ص) و تأثیر آن بر مردم، گفت: معروف است که وقتی صدای رسول اکرم(ص) به هنگام تلاوت بلند می‌شد، مشرکان می‌ترسیدند و می‌دانستند که هر گوشی که این صدا را بشنود، جذب می‌شود.

وی با اشاره به رموز ادبیات عرب، گفت: علمای علم بلاغت می‌گویند فصاحت و بلاغت قرآن، معجزه است و مهمتر از آن تأثیر آیات بر قلوب انسان‌هاست.

وی در بخش دیگری از سخنان خویش با یادآوری اهمیت قرآن و سطح آموزش آن در جوامع اسلامی به اهمیت و جایگاه رفیع تفسیر و تأویل این کتاب آسمانی اشاره کرد و گفت: تأویل قرآن مهم است که راسخون در علم، معانی پنهان کلمات و جملات قرآن را می‌فهمند که البته بعضی‌ها می‌گویند راسخون، فقط ائمه هستند.

نویسنده تفسیر راهنما و همچنین کتاب 33 جلدی فرهنگ قرآن، با تأکید بر طراوات همیشگی قرآن گفت: قرآن همان ریسمان الهی و بهترین وسیله برای ائتلاف امت اسلامی است.

وی با تأکید بر این نکته که «همه‌ مسلمانان قرآن را قبول دارند»، گفت: غفلت از این عروه الوثقای مسلمانان، بدترین درد جهان اسلام است.

وی با یادآوری شرایط سخت زندگی خویش، گفت: هر جا که سختی‌های روزگار زیاد می‌شود، قرآن پناهگاه من است و بسیار اتفاق افتاده که در مراحل مختلف زندگی آیه‌ای از قرآن برایم تحول‌آفرین بوده است.

هاشمی‌رفسنجانی به عنوان مصداق اهمیت تلاوت قرآن در خانواده‌ها و تأثیر آن بر فرزندان، به دوران کودکی و نوجوانی خویش اشاره کرد و گفت: صبح‌ها با تلاوت قرآن پدرمان بیدار می‌شدیم و هنوز لذات معنوی آن تلاوت، برایم شیرین است.

مفسر قرآن در زندان‌های ستمشاهی درباره‌ پناه بردن به قرآن در شرایط سخت زندگی، به دوران شکنجه‌های خود در زندان اشاره و تصریح کرد: در یک شب سخت و در شرایطی که پایم شکسته بود، تنها تسکینم این آیه از سوره توبه بود که «إنَّ اللّهَ اشْتَرَی مِنَ الْمُؤْمِنِینَ أَنفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُم بِأَنَّ لَهُمُ الجَنَّةَ یُقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِ اللّه». پس از آن و تا امروز هر جا که احساس دلتنگی کنم، همین آیه را می‌خوانم که تابلویی برای آرامش روحی من است.

وی در بخش دیگری از سخنان خویش با اشاره به اقدامات موسسه‌ فرهنگی راسخ گفت: وظیفه‌ همه‌ ماست که مردم را بیشتر با قرآن آشنا کنیم و در روایات آمده است که هر آیه قرآن که انسان بلد باشد و قرائت کند، باعث ارتقا جایگاه او در روز قیامت خواهد بود.

وی اخلاص را شرط اول کارهای قرآنی دانست و گفت: دستاورد بزرگ آشنایان با آیات قرآن خشیت است که ترس نیست، بلکه یک نگرانی توأم با احساس عظمت خدا و هوشیاری است.

هاشمی‌رفسنجانی قرآن را کتاب خداوند خالق، عظیم، قادر، رحیم و رئوف توصیف کرد و گفت: اگر خدا را که در همه جا هست، براساس فرهنگ قرآنی بشناسیم، در مقابل بسیاری از اتفاقات زندگی مقاوم خواهیم بود و مسلمانان تا زمانی که این سند آسمانی را دارند، مصونیت دارند.

وی با اشاره به قرآنی که چند روز پیش خبرش در رسانه‌ها منتشر شد که قدمتش به زمان پیامبر اسلام می‌رسد، گفت: شوق و اشتیاق مردم به این نسخه‌ قدیمی نشان می‌دهد که قرآن کهنگی ندارد و هر چه علم پیشرفت کند، نیاز جوامع به قرآن بیشتر می‌شود، چون راه سعادت انسان‌ها از طریق آشنایی با قرآن است.

انتهای پیام

کد N908250