وزارت انرژی آمریکا در گزارشی اعلام کرد

وجود برخی از موارد نقص فنی در آزمایشگاه هسته‌ای لوس آلاموس

آمريكا

وزارت انرژی آمریکا وجود برخی از نقص‌های فنی و امنیتی در یکی از آزمایشگاه‌های اصلی توسعه و تحقیق هسته‌ای خود را فاش کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از بیزینس اینسایدر، به نظر می‌رسد این آزمایشگاه هسته‌ای در رفع نگرانی‌ها و حرکت در مسیر قانون‌های ایمنی و امنیتی وزارت انرژی آمریکا به درستی عمل نکرده است.

گزارش اخیر منتشر شده در مورد آزمایشگاه هسته‌ای لوس ‌آلاموس آمریکا که مسئولیت حمایت و پشتیبانی از زرادخانه هسته‌ای آمریکا و نیز توسعه و بروزرسانی آن را بر عهده دارد نشان می‌دهد که این آزمایشگاه در جهت نگرانی‌های مطرح شده در ارزیابی‌های اخیر امنیتی وزارت انرژی از این آزمایشگاه عمل نکرده است و نیز در این گزارش تعدادی از نقص موارد ایمنی و امنیتی در آزمایشگاه لوس آلاموس مطرح شده است. در یکی از این موارد تعداد سه نفر از کارکنان این آزمایشگاه در مرکز علوم نوترون تحت تأثیر تشعشعات هسته‌ای قرار گرفته‌اند و پس از این حادثه نیز به درستی مورد تست‌های سلامت و ایمنی قرار نگرفته‌اند و در نتیجه باعث گسترش تشعشعات رادیواکتیو به بیرون از منطقه کنترل رادیولوژیکی آزمایشگاه لوس آلاموس شده است.

همچنین بنا بر این گزارش، ‌آزمایشگاه لوس آلاموس سندهای امنیتی مربوط به تأسیسات تحقیق و توسعه پلوتونیوم و تریتیوم خود را بروزرسانی نکرده است.

در این گزارش آمده است که طی سال‌های اخیر این آزمایشگاه با مشکلات امنیتی عدیده‌ای مثل مفقود شدن هارد دیسک‌های حاوی اطلاعات حساس و سری مربوط به تسلیحات هسته‌ای زرادخانه آمریکا و نیز گزارش‌های متعدد در مورد ناپدید شدن کامپیوترها و مواد هسته‌ای فوق سری روبه‌رو بوده است.

آزمایشگاه هسته‌ای لوس آلاموس که در ایالت نیومکزیکو آمریکا واقع شده است در واقع همه مسئولیت مربوط به توسعه، بهبود، بروز رسانی و حمایت از زرادخانه هسته‌ای آمریکا و تولید تسلیحات هسته‌ای جدید را بر عهده دارد و بمب‌های هسته‌ای که در جریان جنگ جهانی دوم در شهرهای هیروشیما و ناکازاکی استفاده شد در این آزمایشگاه تولید شده بود.

انتهای پیام

کد N908126