تحلیل بین الملل؛

پشت پرده سفر نمایشی بحاح به عدن؛ روزگار سیاه نظامیان سعودی

سیاسی

روند تحولات یمن شتاب بیشتری گرفته است در حالی که سعودی ها دست نشانده خود را برای گرفتن عکس تبلیغاتی چند ساعتی به عدن فرستاده اند در جبهه شمالی روزگار نظامیان سعودی تیره و تار شده است.

خبرگزاری مهر -سرویس بین الملل: روند تحولات یمن طی روزها و هفته های گذشته وارد مرحله جدیدی شده است. در حالی که محاصره ظالمانه ملت یمن ادامه دارد و جنگنده های سعودی همچنان به کشتار غیرنظامیان ادامه می دهند در جبهه های میدانی نیروهای کمیته های مردمی و ارتش یمن دستاوردهای چشمگیری علیه القاعده و حامیان سعودی ها به دست آورده اند.

 عربستان سعودی تمام تمرکز خود را بر عدن گذاشته است. رسانه ها اعلام کرده اند که القاعده و طرفداران سعودی -که در حال حاضر با هم همسویی قابل توجهی دارند- بر عدن مسلط هستند اما واقعیت به شکلی که رسانه های حامی سعودی اعلام می کنند، نیست.

اگر بخواهیم گواه روشنی از شکننده بودن اوضاع در یمن بیابیم، باید به سفر خالد بحاح نخست وزیر مستعفی و معاون عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی به عدن اشاره کنیم.

بررسی دقیق این سفر نشان می دهد که سعودی ها به دنبال این هستند که از حوادث به نفع خود بهره برداری کنند.

همانطور که می دانیم، سعودی ها پس از مدتها جنگ فقط تنها دستاوردشان کشتار غیرنظامیان بود از همین رو هنگامی که نیروهای طرفدار آنها با کمک های دریایی و هوایی توانستند بر عدن مسلط شوند سعی کردند که بهره برداری همه جانبه ای از این موضوع به عمل آورند.

سعودی ها نخست با استفاده از ابزار رسانه های وابسته به خود از کمک های به ظاهر انسان دوستانه به عدن خبر دادند و آن را در بوق و کرنا کردند و در ادامه خالد بحاح دست نشانده خود را راهی عدن کردند تا فقط از نظر رسانه ای از آن استفاده کنند زیرا وی فقط سه ساعت در عدن ماند آنهم با ترس و دلهره فراوان.

همانطور که گفتیم هدف سعودی ها بهره برداری از این موضوع بود اما این خود شکستی برای سعودی ها بود زیرا توقف کوتاه بحاح در عدن آنهم با محافظان بی شمار نشان دهنده شکنندگی اوضاع است و آنگونه که سعودی ها ادعا می کنند عدن کاملا تحت کنترل نیست. بحاح فقط برای عکس گرفتن و نمایش رسانه ای به عدن رفته بود.

منابع آگاه اعلام کرده اند که بحاح از طریق دریا به عدن رفته و از همان راه نیز برگشته است و این که در رسانه ها اعلام شده بود که با هواپیمای نظامی رفته ، بی اساس بود.

اما در عرصه تحولات میدانی بمباران مردم بی دفاع تنها دستاورد سعودی ها بوده است در حالی که شگرد جدید و سبک نو مقابله یمنی ها با سعودی آغاز شده است. این سبک جدید تسلط مراکز نظامی سعودی هاست.

واکنش جدید به جنایات سعودی ها از صبح امروز با فتح مرکز نظامی جلاح در منطقه جازان در مرز دو کشور آغاز شد و ارتش و کمیته های مردمی یمنی موفق به تسلط بر این مرکز و تعدادی از تپه های مجاور شدند.

در این عملیات موفق شماری زیادی از نظامیان سعودی کشته شدند و تجهیزات نظامی آنها منهدم و به شکل جمعی بقیه نظامیان نیز فرار کردند. این مرکز همچنان تحت کنترل نیروهای مردمی و ارتش یمن است.

همچنین ارتش و کمیته های مردمی یمن بر مرکز نظامی وادی جاره در منطقه جازان در داخل عربستان مسلط شده اند و نظامیان سعودی که زنده مانده اند پا به فرار گذاشته اند.

نکته قابل توجه این است که این اولین باری است که ارتش و کمیته های مردمی یمنی در مواضع که فتح کرده اند باقی می مانند در حالی که قبلا این مراکز را پس از نابودی استحکامات و انهدام تجهیزات نظامی موجود در آن ترک می کردند.

توپخانه ارتش و کمیته های مردمی قصر الاماره در ظهران عسیر را نابود کرد و در شهر ظهران مراکز ارتش سعودی را زیر آتش شدید گرفتند.

به هر حال این را می توان تحقق وعده عبدالملک الحوثی رهبر انصارالله یمن -که اخیرا و همزمان با بحث آتش بس سعودی ها ضمن ابراز بدبینی نسبت به آن اعلام کرده بود که اگر حملات سعودی ها ادامه یابد، استراتژی ها یمنی ها علیه عربستان تفاوت خواهد کرد-دانست.