دمیرتاش: برای انتخابات زودهنگام آماده‌ایم

تركيه

حزب حامی کردهای دموکراتیک مردم ترکیه اعلام کرد که آماده انتخابات زودهنگام است.

حزب حامی کردهای دموکراتیک مردم ترکیه اعلام کرد که آماده انتخابات زودهنگام است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از آژانس خبری آناتولی، صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر حزب دموکراتیک مردم گفت: اگر این یک انتخابات باشد، ما از آن نه می‌هراسیم نه انصراف می‌دهیم. حزب آماده چنین انتخابات زودهنگامی است حال هر زمان که می‌خواهد برگزار شود؛ این ماه، ماه بعدی یا حتی نوامبر.

وی گفت: روندی در کشور در حال انجام است که هدفش تعطیلی حزب است. هدف این روند حذف حزب است. ترکیه به هر کدام از احزاب سیاسی که در انتخابات هفتم ژوئن رای آوردند، فرصت داده است.

حزب حامی کردهای دموکراتیک مردم برای نخستین بار موفق شد در این انتخابات 10 درصد آرای مورد نیاز برای ورود به پارلمان را به دست آورد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه از احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر خواست تا در نهم ژوئیه دولت جدید را تشکیل دهد. داوود اوغلو در حال حاضر کمتر از یک ماه دیگر زمان دارد تا دولت را تشکیل دهد. اگرچه حزب عدالت و توسعه در راس احزاب دیگر قرار دارد و در انتخابات 258 کرسی پارلمان را کسب کرد اما اکثریت قاطع را برای تشکیل دولت به دست نیاورد و باید با یکی از سه حزب دیگر مردم جمهوری‌خواه با 132 کرسی، جنبش ملی با 80 کرسی و حزب دموکراتیک مردم با 80 کرسی ائتلاف تشکیل دهد. اگر این ائتلاف شکل نگیرد، ترکیه یک انتخابات زودهنگام برگزار می‌کند که به احتمال زیاد در نیمه دوم نوامبر 2015 خواهد بود.

انتهای پیام

کد N907719