سردار جوانی در گفتگو با مهر:

افول قدرت کاخ سفید/ آمریکا جرات عملیاتی کردن تهدیداتش را ندارد

سیاسی

مشاور عالی نماینده ولی فقیه در سپاه گفت: امریکائیها همچنان از ادبیات تهدید استفاده می کنند و ریشه این رفتار برمی‌گردد به خلق و خوی استکباری این کشور.

سردار یدالله جوانی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اظهارات اخیر اوباما رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه پس از محدودیت های پانزده ساله موقعیت بهتری برای اقدام نظامی علیه ایران داریم، اظهارداشت: امریکائیها همچنان از ادبیات تهدید استفاده می کنند و ریشه این رفتار برمی گردد به خلق و خوی استکباری این کشور،  مستکبر همواره فکر میکند که می تواند ملت های دیگر را تحقیر و یا تهدید کند.

وی افزود: یکی از ویژگی های امریکائیها زیاده خواهی است و این زیاده خواهی آنها را به این سمت می برد که هر ملتی را که همسو با آنها نبوده و مستقل و متکی به خویش است را تهدید کنند.

مشاور عالی نماینده ولی فقیه در سپاه ادامه داد: در شرایطی امروز شاهد این تهدیدها هستیم که مدت زیادی از متن جامع اقدام مشترک نگذشته است و ما نباید در صورت توافق احتمالی نیز منتظر این باشیم که آنها با زبان تهدید با ما صحبت نکنند و خوی استکباری به آنها اجازه می دهد که از هر ابزاری علیه ملت ها استفاده کنند.

آمریکائیها جرات عملیاتی کردن تهدیدهای خود را ندارند

وی با بیان اینکه امریکائیها جرات عملیاتی کردن تهدیدهای خود علیه ایران را ندارند، خاطرنشان کرد: در ماه های گذشته تحلیل گران و مقامات امریکائی استدلال کرده اند که گزینه نظامی در مقابل ایران جواب نمی داد و چاره ای جز مذاکره و توافق وجود نداشت. در حالی که غربی ها همواره بر عدم کارایی گزینه نظامی در مقابل ایران تاکید و بر ناتوانی نظامی خود اعتراف کرده اند، چگونه از پانزده سال آینده صحبت می کنند؟

وی تصریح کرد: اینکه اوباما مدعی شده است که پس از پانزده سال شرایط بهتری برای حمله نظامی به ایران وجود دارد، استدلال بی اساس و سستی است و آنها اگر قدرت این اقدام را داشتند هیچ گاه صبر نمی کردند.

مشاور عالی نماینده ولی فقیه در سپاه با بیان اینکه امریکا شاهد افول قدرت خود است، ادامه داد: امریکائیها در غرب آسیا و خاورمیانه شاهد افول قدرت خود هستند،  شکست های بزرگی در پرونده این کشور وجود دارد و جرات ورود نظامی به کشوری مثل ایران را ندارند. از طرفی با افول قدرت امریکا در منطقه شاهد افزایش قدرت جمهوری اسلامی ایران هستیم.

وی افزود: نکته مهمی که در اینجا وجود دارد اینکه تحولات منطقه به شکلی است که شاهد روند توسعه قدرت جمهوری اسلامی ایران هستیم و در مقایسه با پانزده سال گذشته وضعیت متفاوتی در منطقه شکل گرفته و امریکا نسبت به پانزده سال گذشته نفوذ کمتری در منطقه، غرب آسیا و خاور میانه دارد؛ در مقابل آن ایران دارای عمق راهبردی بیشتری در منطقه شده و سرپنجه های ما در منطقه افزایش پیدا کرده است.  

جوانی با اشاره به پیروزی های اخیر نیروهای مقاومت در منطقه و رشد چشمگیر اقبال مردم نسبت به محور مقاومت تصریح کرد: امریکائیها در دهه گذشته افت قدرت چشمگیری را در منطقه داشته اند و در مقابل آن پیشرفت قدرت ایران در منطقه آنها را ناامید کرده است. در این شرایط اوباما چطور مدعی است که می تواند در پانزده سال آینده در جایگاه بهتری قرار گیرد در حالی که تاکنون مسیر مقابل این تفکر را طی کرده است.

شرایط منطقه قطعاً در آینده به ضرر امریکا و اسرائیل تغییر خواهد کرد

مشاور عالی نماینده ولی فقیه در سپاه اظهارداشت: شرایط منطقه در آینده قطعاً به ضرر امریکا و اسرائیل تغییر خواهد کرد و دوران آنها به پایان خواهد رسید و با پیشرفت های روز افزون جمهوری اسلامی ایران آنها چاره ای جز خارج شدن از منطقه را ندارند.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران بیش از پیش هوشیار خواهد بود، گفت: ایران هوشمندی خود را به کار خواهد بست و در گذشته نیز آنها بارها از گزینه نظامی صحبت کرده بودند اما این اظهارات تنها جنبه عملیات روانی دارد و هیچ کشوری جرات حمله به ملت ایران را ندارد.

جوانی افزود: ملت ایران در طول تاریخ ثابت کرده است که توان دفاع از خود را دارد و این قدرت دفاعی که امروز دوچندان شده است دشمن را از تجاوز به خاک ایران منصرف می کند.

مشاور عالی نماینده ولی فقیه در سپاه با اشاره به چگونگی اجرایی شدن توافق هسته ای خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در توافقی که به وجود آمده است ملاحظات کلی خود را خواهد داشت و نهادهای ذیربط داخلی متن توافق وین را به دقت بررسی کرده و در مورد اینکه آن را بپذیرد یا خیر تصمیم گیری خواهد کرد.

وی در پایان افزود: رفتار امریکائیها را زیر نظر داریم و نمی گذاریم هیچ کشوری در حوزه مسائل امنیتی و نظامی ما اخلال ایجاد کند و ایران توان اقدامات متقابل را خواهد داشت.