تام کاتن:

ایران هسته ای تهدیدی بزرگتر از چین و روسیه است

سیاسی

یکی از نامزدهای حزب جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا مدعی شد که ایران هسته ای تهدیدی بزرگتر از چین و روسیه برای آمریکا محسوب می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، تام کاتن سناتور جمهوریخواه در گفتگو با سایت خبری بیرت بارت، بر ضرورت ارتباط اصولی جوانان با سیاست به ویژه سیاست خارجی آمریکا تاکید کرد و افزود: آمریکا برپایه اصولی مانند زمان و فضای برابر برای همه بنا شد؛ زمانی که ما آموزش تاریخ می دهیم، آنها باید بدانند که چرا ما باید رهبر و پیشرو باشیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا جوانان آمریکایی باید به سیاست و به ویژه سیاست خارجی بپردازند، گفت: بهترین و درخشان ترین جوانان ما همواره به ارتش آمریکا پیوسته اند. نیروهایی که در خط مقدم مشغول خدمت هستند درک می کنند که چرا باید مبارزه کنیم و آنها برای چه در حال مبارزه هستند.

تام کاتن با انتقاد شدید از توافق اخیر هسته ای بین ایران و گروه ۱+۵ اظهار داشت: قدرت در حال ظهور چین و روسیه تهاجمی برای آمریکا تهدید محسوب می شوند اما یک ایران هسته ای، تهدیدی بزرگتر از این تهدیدات است. وی افزود: ما با ایرانی ها منافع و ارزش های مشترک نداریم و هرگونه توافقی با ایران، به ضرر منافع ملی آمریکا و به نفع منافع ملی ایران است؛ ایران دشمنی ابدی و سر سخت است.

این سناتور جمهوریخواه تاکید کرد: براساس توافق وین، ایران تمام امتیازات لازم اقتصادی، سیاسی و نظامی را بدست آورده و تحریم ها را لغو کرده است و با مصونیت از کنار ما عبور می کند.

تام کاتن همچنین اظهارات جان کری وزیر خارجه آمریکا مبنی بر اینکه نتیجه مذاکرات با ایران یا به توافق کنونی منجر می شد یا اینکه جنگ دیگری در منطقه روی می داد را رد کرد و مدعی شد، می شد با افزایش فشار تحریم ها، حمایت از مخالفان حکومت ایران و همچنین نگه داشتن گزینه نظامی بر روی میز، ایران را وادار به دادن امتیازات بیشتر درباره برنامه هسته ای اش کرد.