هشدار چین نسبت به افزایش خطرات علیه امنیت مرزهایش

ارتش چین امروز (شنبه) و در جریان مراسم روز ارتش نسبت به افزایش خطرات امنیت مرزی شامل آب‌های مورد مناقشه در دریاهای چین جنوبی و شرقی هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، ارتش چین به عنوان بزرگترین ارتش جهان در سال‌های اخیر به دنبال برنامه‌های مدرن‌سازی است.

چین می‌گوید که با انجام این برنامه‌ها برای هیچ‌کس تهدیدی محسوب نمی‌شود اما کشورهای همسایه و برخی دولت‌های غربی می‌گویند پکن با این اقدامات در مناطق مورد مناقشه امنیت منطقه را تحت‌الشعاع قرار داده است.

روزنامه ارتش آزادی‌بخش خلق چین در سرمقاله خود آورده است: اوضاع موجود در کشور کاملا باثبات است اما ما با چالش‌هایی خارج از کشور مواجه هستیم که اگر با آنها مقابله نکنیم با جنگ و ناآرامی مواجه می‌شویم. شرایط امنیتی دریایی بسیار پیچیده شده و این شرایط بغرنج در دریای چین جنوبی و شرقی مشهودتر است.

دولت پکن مدعی مالکیت تمامی مناطق مورد مناقشه در چین جنوبی و شرقی است و به همین دلیل با کشورهای منطقه چون ژاپن درگیری و تنش دارد.

چین حتی نگران تهدیدهای افراط‌گرایان در کشورهایی چون افغانستان، وقوع درگیری در شبه جزیره کره، بی‌ثباتی در مرزهایش با میانمار و هند و همچنین مساله تایوان است.

این روزنامه در ادامه سر مقاله خود آورده است: ماموریت حفاظت از اتحاد ملی، تمامیت ارضی و توسعه از اهمیت خاصی برخوردار است.

ارتش چین اخیرا با مشکل فساد نیز روبه‌رو بوده و حتی یکی از افسران سابق ارشد را به اتهام اختلاس تحت تعقیب قرار داده است. روزنامه خلق چین چنین پرونده‌هایی را عامل اصلی مخدوش شدن ارتش می‌داند.

انتهای پیام

کد N906814