مخمصه بزرگ "اوبامای کرد"، دمیرتاش

سیاسی

صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر کرد کاریزماتیک ترکیه که حزب دموکراتیک خلق را در انتخابات پارلمانی هفتم ژوئن به پیروزی عظیمی رساند، با بزرگترین چالش دوران خدمتش مواجه است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر 42 ساله حزب حامی کردها موسوم به حزب دموکراتیک مردم (خلق)، به دلیل فن خطابه‌اش به «اوبامای کرد» شهرت دارد؛ فنی که توانست 80 کرسی برای حزبش در پارلمان به ارمغان بیاورد و از دستیابی حزب عدالت و توسعه به اکثریت مطلق پارلمان جلوگیری کند.

حزب او 13 درصد آرا را به خود اختصاص داد و برای اولین بار توانست نظر بسیاری از رای‌دهندگان غیرکرد را با شعارهایی از جمله برابری جنسیتی، سکولاریسم و اقتصاد سوسیالیستی به دست آورد. اما دمیرتاش اکنون همزمان با آغاز حملات هوایی ترکیه علیه مواضع حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) در عراق و پاسخ آنها با حملات مرگبار در ترکیه به مخمصه افتاده است.

او اکنون برای اعلام برائت از پ.ک.ک به شدت تحت فشار است و این در حالی است که نورالدین، برادر بزرگتر او در بین مبارزان پ.ک.ک در شمال عراق فعالیت دارد.

دمیرتاش در این میان خصومت شخصی عجیبی با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه دارد؛ کسی که به صراحت از موفقیت حزب دموکراتیک خلق در کسب کرسی در پارلمان خشمگین شد.

در همین حال دادستانان ترکیه روز پنج‌شنبه تحقیقات قضایی علیه دمیرتاش را با اتهام تحریک اعتراضات حامی کردها در سال 2014 آغاز کردند.

این در حالی است که روابط دو حزب پ.ک.ک و دموکراتیک مردم مدت‌هاست که مورد انتقاد قرار گرفته است. دمیرتاش شدیداً ادعاها درباره اینکه حزبش جبهه سیاسی پ.ک.ک است، رد می‌کند. اگر این اتهام ثابت شود دمیرتاش با محکومیت 24 سال زندان روبه‌رو خواهد بود.

دمیرتاش در مصاحبه‌ای با خبرگزاری فرانسه در این باره گفت: ما دو گروه جداییم. ما قطعاً حزبی از پ.ک.ک و یا شاخه سیاسی آن نیستیم.

با این حال جایگاه او با توجه به این حقیقت که برادرش نورالدین به شورشیان پ.ک.ک در مرکزشان در کوهستان قندیل پیوسته بسیار پیچیده است. دمیرتاش اما تاکید می‌کند که حضور برادرش در پ.ک.ک یک مساله پنهانی نیست. وی اما اذعان می‌کند: من حتی نمی‌دانم که او زنده یا مرده است.

پیش از این اردوغان، دمیرتاش را «بچه خوشگل» خطاب و اعلام کرده بود، او نیز اگر شانس داشته باشد به کوهستان قندیل می‌گریزد.

رهبر حزب دموکراتیک خلق با این حال اظهار می‌کند که هیچ عداوت و خصومت شخصی با اردوغان ندارد. وی اما خاطرنشان می‌کند: به نظر می‌رسد وضعیت روانی اردوغان چندان مساعد نیست.

این سیاستمدار همچنین در رسانه‌ها با انتقاداتی مواجه است چراکه حزبش صراحتاً خشونت‌های پ.ک.ک از جمله قتل دو مامور پلیس طی چند روز اخیر را محکوم نکرده است.

احمد هاکان، تحلیلگر ترکیه‌ای روزنامه حریت در ستون این هفته خود نامه‌ای سرگشاده خطاب به دمیرتاش نوشته و گفته است، اکنون زمان آن رسیده تا از پ.ک.ک خواست تا قتل‌های خائنانه خود را متوقف کند.

هاکان در نوشته خود خطاب به دمیرتاش آورده است: دمیرتاش عزیز، نترس، خجالت نکش؛ شجاع باش! همان‌طور که خودت هم گفته‌ای صلح به شجاعت نیاز دارد.

انتهای پیام

کد N906806