ناکامی کشورهای اقیانوس آرام در تحقق رویای تجارت آزاد

سیاسی

رویای رئیس جمهور آمریکا برای به چالش کشیدن قدرت اقتصادی چین از راه انعقاد معاهده تجاری با کشورهای حاشیه اقیانوس آرام بار دیگر شکست خورد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیویورک تایمز، تلاش کشورهای حاشیه اقیانوس آرام برای حصول معاهده تجارت آزاد موسوم به پیمان «ترانس پاسیفیک» بار دیگر با شکست مواجه شد.

وزرای بازرگانی ۱۲ کشور واقع در این حوزه اگرچه در نشست دیروز خود به نتایج مثبتی داست یافتند، بار دیگر بحث پیرامون همکاری های تجاری را -که گستره آن از ژاپن تا شیلی ادامه یافته و  ۴۰ درصد از اقتصاد جهان را پوشش می دهد- بی نتیجه رها کردند.

البته گفته می شود که تا به این جای امر، کشورهای دخیل به ۹۸ درصد از توافق مورد نیاز دست یافته اند و وزیر بازرگانی ژاپن نیز اظهار امیداری کرد مسائل باقی مانده در نشست بعدی آنها حل و فصل شود.

یکی از دلایل شکست مذاکرات این دوره عدم اجابت خواست نیوزلند به بازکردن درهای تجارت پاسیفیک به روی محصولات لبنی بود و مورد دیگر مدت زمان لازم برای حفظ حقوق معنوی شرکت های تولیدکننده داروهای بیولوژیک است.

شکست این مذاکرات ناکامی بزرگی برای دولت «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا تلقی می شود چرا که وی از پیمان ترانس پاسیفیک به عنوان بازوی اقتصادی چرخش سیاست های واشنگتن به سمت منطقه اقیانوس آرام یاد می کند تا به این ترتیب به موازنه قدرت با چین بپردازد.