در دیدار مشاور «اولاند» با چند نماینده کنگره چه گذشت؛

پالس مخفی الیزه به بازهای خشمگین/تکلیف پاریس با برجام روشن نیست!

سیاسی

مشاور دیپلماتیک رئیس جمهور فرانسه در دیدار با چند نماینده کنگره، ضمن دفاع از کلیت برجام، درباره موضوعاتی مانند بازرسی های آژانس و حدود آنها، ۱۰ ساله بودن توافق هسته ای با ایران و... ابراز نگرانی کرد.

خبرگزاری مهر ـ گروه بین الملل: این روزها بسیاری از رسانه های فرانسوی مشغول بازتاب و تحلیل اظهارات «ژاک اودیبر»  مشاور دیپلماتیک «فرانسوا اولاند» در دیدار با نمایندگان کنگره آمریکا هستند.

صورت ماجرا از آنجا آغاز شد که اخیرا چند تن از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا با ژاک اودیبر در کاخ الیزه دیدار کردند تا نظر وی را در خصوص متن برجام جویا شوند.

مشاور دیپلماتیک رئیس جمهور فرانسه در این دیدار ضمن دفاع از کلیت برجام، اعلام می کند درباره موضوعاتی مانند بازرسی های آژانس و حدود آنها، ۱۰ ساله بودن توافق هسته ای با ایران و... نگرانی هایی دارد.

 نقطه اوج سخنان ژاک اودیبر اما؛ جایی است که وی ادعای جان کری مبنی بر اینکه «رد برجام در کنگره منجر به انزوای آمریکا می شود» را رد کرده و حتی خطاب به نمایندگان کنگره آمریکا گفته است که در صورت رد توافق نهایی می توان دوباره ایران را پای میز مذاکره باز گرداند.

 مشاور اولاند به این نقطه هم بسنده نکرده و اعلام کرده است: «شاید در صورت رد توافق در کنگره آمریکا بتوان طی دو سال آتی توافق بهتری در این خصوص با ایران منعقد کرد.»!

هم اکنون؛ گرچه مشاور اولاند این اظهارات را تکذیب می کند اما همه نمایندگانی که در دیدار با وی حضور داشته اند حداقل کلیت رویکرد سلبی وی نسبت به برجام را مورد تایید قرار داده اند. بر این اساس؛ می توان این اظهارات مشاور دیپلماتیک اولاند را به عنوان نوعی «پالس مخفی» و غیر مستقیم به جمهوری خواهان آمریکا به حساب آورد.

 لازم به ذکر است در طول مذاکرات هسته ای ۲ سال اخیر، میان برخی اعضای حزب سوسیالیست فرانسه و جمهوری خواهان آمریکا به سبب رویکرد سلبی مشابه نسبت به توافق هسته ای با ایران، همزاد پنداری سیاسی خاصی ایجاد شد تا آنجا که حتی در آستانه مذاکرات هسته ای اسفندماه سال گذشته در  لوزان، عده ای از سناتورهای جمهوری خواه آمریکا ـ «تام کاتن» در گفتگو با فاکس نیوز ـ از فابیوس به عنوان وزیر امور خارجه واقعی خود یاد می کردند!

هم اکنون مشاور دیپلماتیک اولاند پیام اصلی و البته نادرست خود مبنی بر کم هزینه بودن رد برجام توسط کنگره آمریکا را به جمهوری خواهان مخابره کرده است، پیامی که نشان می دهد تکلیف کاخ الیزه با برجام همچنان مشخص نیست.