جیمی کارتر: آمریکا تبدیل به یک الیگارشی همراه با ارتشاء‌ سیاسی شده است

آمريكا

رئیس‌جمهور اسبق آمریکا به شکلی کم سابقه از نظام سیاسی و انتخاباتی این کشور انتقاد کرد و گفت که آمریکا اکنون تبدیل به یک الیگارشی همراه با ارتشاء سیاسی نامحدود تبدیل شده و این چیزی است که کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا و همین طور رئیس جمهور کشور را تعیین می کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نوشته روزنامه هافینگتون پست، جیمی کارتر، رئیس جمهور سابق آمریکا، در مصاحبه ای تلویزیونی از ارتشاء‌ سیاسی در آمریکا انتقاد کرد و گفت که این مساله منجر به سرنگونی کامل نظام سیاسی که از سوی مقامات به عنوان بازپرداخت به رشوه دهندگان تقدیم می‌شود، شده است.

کارتر در پاسخ به سوالی درباره رای دادگاه عالی آمریکا در آوریل 2014 در خصوص حذف محدودیت‌ها برای کمک‌های مالی به کمپین‌های انتخاباتی گفت، این حکم ناقض اصولی است که در نظام سیاسی آمریکا موجب شدند کشور ما به یک کشور بزرگ تبدیل شود.

کارتر که سی و نهمین رئیس جمهور آمریکا است همچنین اظهار نگرانی کرد، جریان نامحدود پول‌های داده شده به کمپین‌های انتخاباتی شدیدا به نفع مقام‌هایی است که در حال حاضر سر کار هستند.

کارتر عنوان کرد: این موضوع قدرت پول تنها مختص به ریاست جمهوری نیست بلکه در مورد فرمانداران و سناتورهای و نمایندگان کنگره آمریکا صدق می کند.

وی تاکید کرد: مقام‌های سر کار اعم از دموکرات و جمهوری خواه به این پول نا محدود به عنوان یک مزیت بزرگ برای خود نگاه می کنند. وی افزود: کسی که هم اکنون در کنگره نماینده است به یک رشوه دهنده حریص منافع خیلی بیشتری می تواند بفروشد تا کسی که تنها یک کاندیدای نمایندگی کنگره است.

رئیس جمهور اسبق آمریکا ادامه داد: بنا بر این اکنون ما شاهد براندازی کامل نظام سیاسی خود به عنوان یک بازپرداخت به رشوه دهندگان بزرگ هستیم؛ رشوه دهندگانی که گاهی حتی بعد از پایان انتخابات هم انتظار دریافت امتیاز داشته و آن را دریافت می‌کنند.

به گفته جیمی کارتر، رایی که دادگاه عالی آمریکا به منظور حذف محدودیت‌ها برای هزینه‌های تبلیغات انتخاباتی سازمان‌ها که به قانونی " سیتیزنز یونایتد" (Citizens United) معروف بود، داد، احمقانه ترین تصمیمی است که این دادگاه تاکنون گرفته است.

کارتر پیش تر در زمان صدور این حکم اظهار امیدواری کرده بود که این دادگاه این حکم احمقانه را برگرداند و در عین حال تاکید کرده بود: ما یکی از بدترین فرآیندهای انتخاباتی جهان را داریم.

انتهای پیام

کد N906600