تلاش سازمان ملل برای احیای مذاکرات صلح یمن/ اخباری از توافق بر سر آتش‌بسی دیگر

یمن

همزمان با سفر نماینده سازمان ملل در یمن به قاهره برای رایزنی درخصوص ازسرگیری روند صلح میان طرف‌های درگیر یمنی، منابع آگاه از وجود موانعی بر سر مذاکرات صلح یمن خبر دادند و در عین حال اعلام کردند که تفاهم‌هایی درخصوص طرح‌های آتش‌بس و عقب‌نشینی از شهرهای یمن وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، اسماعیل ولد الشیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن که با هدف رایزنی درخصوص ازسرگیری روند صلح میان طرف‌های یمنی به مصر سفر کرده با نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب در قاهره دیدار و با وی درخصوص بحران یمن بحث و گفت‌وگو کرد.

در همین راستا منابع آگاه اعلام کردند که دیدارها و تماس‌های اسماعیل ولد الشیخ احمد در قاهره با هدف شکست رکود ایجاد شده در مسیر مذاکرات صلح صورت گرفته و تقریبا شامل تمامی گروه‌هاست.

هدف این تلاش‌ها گفت‌وگو درباره چگونگی احیای روند سیاسی پس از شکست مذاکرات ژنو و برقراری سه آتش‌بس انسانی در یمن است.

اخباری از تفاهم بر سر آتش‌بس در نزدیک‌ترین زمان ممکن در یمن

این منابع همچنین از وجود تفاهم بر سر طرح آتش‌بس و عقب‌نشینی از شهرهای یمن در سایه تصمیم سازمان ملل برای استقرار تیم ناظر خبر دادند.

منابع مذکور در ادامه از توافق برای آتش‌بس در یمن در نزدیک‌ترین زمان ممکن ابراز خوش‌بینی و در عین حال اعلام کردند که موانعی بر سر راه روند مذاکرات در قاهره وجود دارد.

این منابع به تحولات میدانی اخیر در جنگ یمن و مسائل و شروطی که برخی طرف‌های جنوبی درباره مرحله جدید در جنوب یمن مطرح کرده‌اند، اشاره کردند.

تظاهرات یمنی‌ها در محکومیت سکوت جامعه جهانی در قبال تجاوزات عربستان

از سوی دیگر ساکنان استان «حجه» یمن با برگزاری تظاهرات گسترده سکوت جامعه جهانی و اقدامات منفی سازمان ملل در قبال مردم یمن را محکوم کردند.

تظاهرکنندگان تاکید کردند: ادامه تجاوز آشکار و ظالمانه عربستان و نقض تمامی قوانین بین‌المللی مساله‌ای رد شده است و مردم یمن هرگز در قبال چنین اقدامات جنایتکارانه‌ای سکوت نخواهد کرد.

ساکنان استان حدیده نیز تظاهراتی را در محکومیت ادامه تجاوز عربستان به یمن برگزار و سکوت جامعه جهانی در قبال تجاوز عربستان و محاصره مردم یمن را محکوم کردند.

شرکت‌کنندگان همچنین پایداری ارتش و کمیته‌های مردمی در برابر حملات عربستان و مزدورانشان در داخل را ستودند.

انتهای پیام

کد N906472