جایزه «دولتمرد جهانی» اندونزی برای کیم جونگ اون!

اندونزي,کره شمالی

مرکز «سوکارنو» مستقر در بالی، اندونزی جایزه «دولتمرد جهانی» را به رهبر کره‌شمالی اعطا کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری یونایتد پرس اینترنشنال، مرکز سوکارنو مستقر در بالی پیشتر این جایزه را به ماهاتما گاندی، رهبر فقید ملی‌گرای هندوستان و آنگ سان سوچی، رهبر دموکراسی‌خواه میانمار اعطا کرده بود و حالا کیم جونگ اون، رهبر جوان کره‌شمالی این جایزه را دریافت کرده است.

این جایزه معمولا به رهبرانی که برای صلح و توسعه فعالیت می‌کنند، اعطا می‌شود. البته براساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر، تحت رهبری کیم جونگ اون، کره‌شمالی به آزار و شکنجه و بازداشت‌های عمدی ادامه می‌دهد. کیم جونگ اون حتی به ترغیب و تقویت قانون شکنجه که در دوران کیم ایل سونگ، پدربزرگش ایجاد شده ادامه داده است.

بر اساس اعلام سازمان ملل، 70 درصد یا 18 میلیون سکنه کره‌شمالی از کمبود مواد غذایی رنج می‌برند و خشکسالی نیز باعث کاهش ذخایر غذایی شده است.

در این گزارش‌ها به فاکتور و عامل انتخاب کیم جونگ اون برای اعطای این جایزه اشاره‌ای نشده است.

دومین دختر احمد سوکارنو، رئیس‌جمهوری فقید اندونزی در جریان دیدار با سفیر کره‌شمالی روز پنج‌شنبه این مساله را مطرح کرد و گفت: ما این جایزه را به این دلیل به کیم جونگ اون اعطا کردیم چون او به تداوم ایده‌های پدربزرگش برای مقابله با امپریالیسم پایبند است. مرکز سوکارنو به کیم ایل سونگ هم که در 1994 درگذشت، این جایزه را داد. او قهرمان استقلال و صلح بود.

براساس تبلیغات دولت پیونگ‌یانگ، کیم ایل سونگ و سوکارنو همکاری نزدیکی با هم داشتند و سوکارنو برای پاسداشت کیم ایل سونگ درختی را به نام وی کاشت.

انتهای پیام

کد N906440