طرح فرمانده سابق ناتو برای حمایت بیشتر از ترکیه

تركيه,ناتو

فرمانده ارشد سابق ناتو اظهار کرد، این ائتلاف 27 کشوری از یک ساختار فرماندهی و کنترل توانمند، به خوبی آموزش دیده و آماده برخوردار است که می تواند به ترکیه در کمپینی که علیه افراط‌گرایان در سوریه به راه انداخته کمک کرده و از مرزهای این کشور به عنوان تنها کشور مسلمان ناتو دفاع کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دریادار جیمز استاوریدیس، فرمانده متحد سابق ناتو که یک دریادار بازنشسته نیروی دریایی آمریکا است، در مقاله‌ای در نشریه فارین پالیسی نوشت، ائتلاف ناتو چندین اقدام ملموس را باید بلافاصله در پاسخ به نیازهای ترکیه در نظر بگیرد.

وی که در حاضر در دانشگاه تافتس آمریکا مشغول به تدریس است، ادامه داد: این مرز طولانی که ترکیه با سوریه و عراق دارد معادل 700 مایل است و تنها متعلق به ترکیه نیست بلکه این مرز ناتو نیز هست.

این دریادار سابق از ناتو خواست به ترکیه در مدیریت فشار عظیم مربوط به میزبانی از حدود دو میلیون آواره سوری کمک کند و در عین حال تاکید کرد، وعده کمک و پشتیبانی دیگر اعضای ناتو از ترکیه بسیار مورد استقبال خواهد بود.

استاوریدیس خاطر نشان کرد، آتش بارهای دفاع موشکی پاتریوت ناتو که در جنوب ترکیه مستقر هستند، باید گسترش پیدا کرده و تمدید شوند. وی افزود: تاکید مجدد بر پشتیبانی از ترکیه از طریق استقرار آتش بارهای پاتریوت باید بخشی از طرح ناتو باشد.

این دریادار همچنین خاطر نشان کرد، حمایت ائتلاف ناتو از عملیات‌های سایبری ضروری است زیرا داعش قابلیت خود برای استفاده از سلاح سایبری را به طور موثر علیه فرماندهی و کنترل ترکیه تقویت کرده است.

وی تاکید کرد: ناتو باید به ترک‌ها در این حوزه کمتر شناخته شده اما بسیار آسیب پذیر به ارائه مشاوره، کمک و تدابیر دفاعی بپردازد. ائتلاف ناتو علاوه بر آن باید پشتیبانی بیشتر در زمینه جمع آوری اطلاعات بیشتر از ترکیه از جمله از طریق ماموریت‌های بیشتر با پهپادهای کنترل شده از راه دور به عمل آورد.

استاوریدیس همچنین خاطرنشان کرد، بخشی از ناوگان جدید پهپادهای کنترل از راه دور را می توان در پایگاه هوایی انجرلیک ترکیه مستقر کرد.

این دریادار آمریکایی همچنین از مقر قدرت‌های متحد اروپای ناتو موسوم به SHAPE خواست تا به بازبینی و به روز رسانی همه طرح‌های احتیاطی در نظر گرفته شده برای حمایت از مرز ترکیه از طریق عملیات‌های هوایی، زمینی و دریایی بپردازد.

وی افزود: نیروی هوایی ناتو باید در اینجرلیک مستقر شود تا کمپین هوایی را از شمال ادامه دهد.

استاوریدیس همچنین در مصاحبه‌ای با شبکه ای بی سی از تصمیم ترکیه برای پیوستن به ائتلاف تحت رهبری آمریکا برای مبارزه با داعش استقبال کرد اما گفت اگر نیروهای زمینی ترکیه وارد سوریه بشوند این اقدام یک اقدام تغییر دهنده بازی خواهد بود.

وی استدلال کرد، داعش در صورتی که ارتش ترکیه، پیشمرگ های کرد و ارتش ملی عراق در یک مثلث آن را تحت فشار قرار دهند در آن صورت است که واقعا فشار را احساس خواهد کرد.

استاوریدیس با این حال نسبت به حملات موازی جنگنده های ترکیه علیه مواضع حزب پ.ک.ک در شمال عراق مخالفت کرد. وی گفت که اولویت این جنگ باید علیه داعش باشد و یک جنگ دو جبهه غیرموثر است.

انتهای پیام

کد N906342