مجوز دادگاه عالی اوکراین به اعطای خودمختاری به جدایی‌طلبان

دادگاه عالی اوکراین به پارلمان اجازه داد اصلاحات قانون اساسی مورد حمایت غرب را به رای بگذارد تا با اعطای خودمختاری نسبی به جدایی‌طلبان روس‌گرا در مناطق شرقی به کشتارهای روزانه پایان دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ایده اعطای دست‌کم سه سال خودمختاری به بخش‌هایی از منطقه جنگی، صنعتی اوکراین موجب نگرانی و مخالفت بسیاری از قانونگذاران و رسانه‌ها در کی‌یف شده است.

اما این، بخشی از معاهده آتش‌بسی است که پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه به میانجیگری بلاروس در ماه فوریه به امضا رساند.

پارلمان اوکراین در شانزدهم ژوئیه مواقت کرد تا از دادگاه قانون اساسی اوکراین سوال کند که آیا تغییرات در قوانین اصلی قانونی است یا خیر.

در حکم دادگاه عالی اوکراین آمده است: این ایده که مناطق تحت کنترل شبه‌نظامیان انتخابات مخصوص خود را داشته باشند و نیروهای پلیس جداگانه در اختیار بگیرند، حقوق و آزادی‌های مردم و شهروندان یونانی را کاهش نداده یا محدود نمی‌کند.

اعطای خودمختاری نسبی بخشی از طرح گسترده «تمرکززدایی قدرت» است که طبق آن کی‌یف باید اختیاراتی را به تمام مناطق بدهد و طی سال‌های آتی آن را تکمیل کند، یکی از مقام‌های ارشد اوکراین گفت که مجموعا سه رای‌گیری باید درباره تغییرات در قانون اساسی انجام شود که دو رای‌گیری نهایتا تا پایان ماه جاری صورت می‌گیرد.

پوروشنکو روز جمعه حکم دادگاه عالی اوکراین را «گامی مهم» توصیف کرد که «ما را به تغییرات سرنوشت‌ساز درخصوص کشور» نزدیکتر می‌کند.

وی در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: برای اولین بار در تاریخ اوکراین، رئیس کشور و دولت اختیارات گسترده‌ای را به مناطق می‌دهند، این اقدام کشور ما را قدرتمندتر می‌کند.

واشنگتن و متحدانش در اتحادیه اروپا معتقدند که خودمختاری می‌تواند شبه‌نظامیان جدایی‌طلب را راضی کند و روسیه دیگر هیچ بحثی بر روی مسلح کردن شبه‌نظامیان و حمایت مالی آنها نخواهد داشت؛ اتهامی که مسکو نمی‌پذیرد.

انتهای پیام

کد N906326