دفاع سیپراس از طرح جنجالی جایگزین در مورد خروج از یورو

نخست وزیر یونان اذعان کرد که دولت وی طرح مخفیانه‌ای را دنبال می‌کرد تا در صورت اجبار به خروج از یورو اجرا کند اما اتهاماتی مبنی بر توطئه برای بازگشت به واحد پول دراخما را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان مجبور شد تا در پارلمان در این رابطه پاسخ دهد.

این توضیح پس از آن صورت گرفت که یانیس واروفاکیس، وزیر دارایی پیشین یونان هفته گذشته فاش کرد که تلاش‌هایی برای هک کردن کدهای مالیاتی شهروندان برای ایجاد سیستم پرداخت موازی صورت گرفته است که این افشاگری‌ با شوک و خشم در یونان همراه شد. این افشاگری موجب شد فشار بر نخست وزیر چپ گرای یونان از حزب سیریزا که به شدت تلاش می‌کند تا با اعضای یاغی حزب خود مقابله کند، افزایش یابد. همزمان مذاکرات دشوار با اتحادیه اروپا و صندوق‌ بین‌المللی پول برای تایید برنامه سوم وام آغاز شده است.

سیپراس در پارلمان گفت: ما هیچ طرح و برنامه‌ای برای خروج کشور از یورو نداریم اما طرح‌های اضطراری داشته‌ایم. اگر شرکا و وام دهندگان طرح "گریکزیت" (طرح خروج یونان از منطقه یورو) را آماده کرده‌اند، ما به عنوان یک دولت نباید از خودمان دفاع کنیم؟ این دقیقا همانند آمادگی پیش از جنگ است. این وظیفه یک دولت مسئول است تا تدابیر احتیاطی را در نظر بگیرد.

وی مستقیما به افشاگری‌ وزیر دارایی پیشین یونان که همچنان برای دولت آتن دردسر ایجاد می‌کند، اشاره‌ای نکرد.

انتهای پیام

کد N906201