اعلام جرم دادستانی آلمان علیه 2 روزنامه‌نگار افشاگر

آلمان

دادستانی کل فدرال آلمان علیه دو همکار یک وب‌سایت اینترنتی اعلام جرم کرد. این دو روزنامه‌نگار متهم شده‌اند در گزارش‌هایی درباره فعالیت دستگاه امنیتی آلمان، اسناد محرمانه حکومتی را افشا کرده‌اند.

دادستانی کل فدرال آلمان علیه دو همکار یک وب‌سایت اینترنتی اعلام جرم کرد. این دو روزنامه‌نگار متهم شده‌اند در گزارش‌هایی درباره فعالیت دستگاه امنیتی آلمان، اسناد محرمانه حکومتی را افشا کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مناقشه بر سر مسئله آزادی رسانه‌ها در تهیه و انتشار گزارش‌هایی پیرامون فعالیت دستگاه‌ها و نهادهای امنیتی و اطلاعاتی آلمان وارد مرحله تازه و کم‌سابقه‌ای شده است.

دفتر "هارالد رنگه"، دادستان کل فدرال آلمان خبر داد، علیه دو همکار وب‌سایت "نتس‌پولیتیک" (Netzpolitik.org) که مظنون به افشای اسناد محرمانه شده‌اند، اعلام جرم شده و پرونده آنها در دست بررسی است.

مطابق این گزارش، "هانس گئورگ ماسن"، رئیس اداره فدرال حفاظت از قانون اساسی آلمان از این دو فعال رسانه‌ای به خاطر گزارش‌هایی که در ماه‌های فوریه و آوریل امسال منتشر کرده‌اند، شکایت کرده است.

یکی از این گزارش‌ها که ۲۵ فوریه منتشر شد، برنامه‌ها و طرح‌های درونی اداره فدرال حفاظت از قانون اساسی آلمان را برای زیر نظر گرفتن و ارزیابی انبوه محتوای اینترنت افشا کرده است. گزارش دیگر که ۱۵ آوریل انتشار یافت به ارائه جزئیاتی از طرح‌های دستگاه اطلاعاتی آلمان برای گسترش دیده‌بانی و نظارت بر اینترنت اختصاص دارد.

"مارکوس بکه‌دال"، پایه‌گذار "نتس‌پولیتیک" و آندره مایستر، همکار این پورتال، در هر دو گزارش اسناد داخلی دستگاه اطلاعاتی درون‌مرزی آلمان را منتشر و تحلیل کرده‌اند.

به گزارش شبکه دویچه وله، دادستانی فدرال آلمان برای این دو روزنامه‌نگار و منابع ناشناس آنها پرونده تشکیل داده است. چنانچه دادگاهی تشکیل شده و این افراد به "خیانت ملی" محکوم شوند، دست‌کم یک‌سال زندان در انتظار آنهاست.

اقدام دادستانی آلمان در پی ماه‌ها بحث و مناقشه میان دولت، احزاب اپوزیسیون و رسانه‌ها بر سر نحوه اطلاع‌رسانی درباره فعالیت‌های "آژانس امنیت ملی آمریکا" (NSA) در این کشور انجام می‌شود.

پس از افشاگری‌های ادوارد اسنودن، همکار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا، که پرده از فعالیت‌های گسترده این آژانس در اروپا، از جمله شنود تلفن آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، و نمایندگان مجلس برداشت، به موضوع افشای اسناد محرمانه با حساسیت بیشتری برخورد می‌شود. دفتر مرکل بارها رسانه‌ها را تهدید کرده که در صورت انتشار اسناد محرمانه و طبقه‌بندی شده از آنها شکایت خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N906165