کلینتون هشدار داد:

با جمهوریخواهان «دیپلماسی کابویی» به کاخ سفید بازمی گردد

سیاسی

نامزد پیشرو دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا در مورد بازگشت «دیپلماسی کابویی و جنگ طلبی بی پروا» در صورت راهیابی جمهوریخواهان به کاخ سفید هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه لس آنجلس تایمز، هیلاری کلینتون که برای نخستین بار درباره سیاست خارجی آمریکا در جمع هوادارانش در میامی سخنرانی می کرد، همچنین از سیاست دولت باراک اوباما در تعامل با هاوانا، پیشبرد عادی سازی روابط با کوبا و پایان دادن به دهه ها دشمنی و تحریم تمجید کرد.

هیلاری کلینتون که در دولت قبلی باراک اوباما سمت وزیر خارجه را برعهده داشت، پیش از این تمرکز عمده خود را بر مسائل داخلی آمریکا معطوف کرده بود. وی در اولین سخنرانی خود درباره سیاست خارجی، محور سخنان خود را عادی سازی و برقراری روابط دیپلماتیک بین هاوانا و واشتنگتن قرار داد.

وی در ادامه سخنرانی خود گفت: رویکرد آمریکا به کوبا بر سر یک دوراهی قرار دارد و رئیس جمهور آینده آمریکا باید تصمیم بگیرد که راه رو به جلو را انتخاب کند یا به همان راه های قدیمی قبل بازگردد؛ ما باید بین تعامل و تحریم یکی را انتخاب کنیم؛ ما باید بین فکر پذیرش و بازگشت به بن بست جنگ سرد یک راه را انتخاب کنیم.

کلینتون با انتقاد شدید از اظهارات جمهوریخواهان تاکید کرد: ما نمی توانیم به دیپلماسی کابویی و جنگ طلبی بی پروایانه بازگردیم؛ ما نمی توانیم به سیاست خارجی ای روی بیاوریم که می گوید پوتین های آمریکایی باید اولین انتخاب باشند نه آخرین تصمیم.

گفتنی است آمریکا و کوبا بعد از ۵۰ سال دشمنی، در اوایل ماه جاری میلادی روابط رسمی دیپلماتیک خود را با بازگشایی سفارتخانه هایشان در هاوانا و واشنگتن از سر گرفتند. با این حال نامزدهای جمهوریخواه انتخابات ۲۰۱۶ از جمله مارک روبیو و جب بوش به شدت با برقراری روابط با کوبا مخالف هستند.