اتحادیه اروپا، تحریم ۲ شرکت نفتی ایرانی را برداشت

سیاسی

اتحادیه اروپا در اولین اقدام خود از زمان توافق هسته ای تهران و قدرت های بزرگ، ۲ شرکت نفتی ایران را از فهرست تحریمی خود خارج کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بی بی سی، شرکت های عملیات و مدیریت پتروپارس و مهندسی منابع پتروپارس بخشی از مجموعه شرکت هایی بودند که در زمینه تولید و استخراج گاز از پارس جنوبی فعالیت می کردند.

این در حالی است که شرکت های مذکور در ماه می به دادگاه اتحادیه اروپا شکایت کرده بودند. آنها استدلال می کردند مدارک کافی برای تحریم آنها وجود ندارد.

وزارت خزانه‌داری انگلیس روز چهارشنبه بیانیه‌ای را صادر کرد و اعلام کرد که شرکت پتروپارس از لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا خارج شده است. شورای اتحادیه اروپا نیز پس از آنکه هیچ مخالفتی با خروج این دو شرکت از فهرست تحریمی نشد، آنها را از فهرست تحریمی خود خارج کرد.

در همین رابطه «پاوانی ردی» مدیر شرکت حقوقی که درباره شکایت این دو شرکت نفتی فعالیت می کرد، گفته است با اینکه تصمیم اتحادیه اروپا در خارج کردن نام این دو شرکت از فهرست تحریمی ارتباطی با توافق اخیر هسته ای بین ایران و قدرت های بزرگ ندارد اما امیدوار است گرم شدن روابط تهران و غرب به مشتریان ایرانی اش اطمینان دهد که بار دیگر وارد فهرست تحریمی اروپا نخواهند شد.