ادعای منبع اسرائیلی:ایران هواپیمای جی-10 به چین سفارش داده است

واحدمرکزی خبر نوشت:

پایگاه اینترنتی دبکا فایل نوشت ایران 150 فروند هواپیمای جی-10 که از فن آوری اسرائیل در آن استفاده شده، به چین سفارش داده است.

به نوشته شماره امروز این پایگاه اینترنتی اسرائیلی، براساس گزارش ویژه منابع نظامی و اطلاعاتی دبکافایل، ایران به زودی توافق خود را با چین برای خرید جنگنده چند منظوره چنگدو جی-10 نهایی می کند. چین موافقت کرده است 150 فروند از این جنگنده های پیچیده را که در غرب به اژدهای نیرومند معروف است به تهران بفروشد.
به گفته این منابع آگاه، این جنگنده های چینی که با هواپیماهای اف-16 آمریکا قابل مقایسه است، تقریبا شبیه لاوی، جنگنده فوق پیشرفته ای است که صنایع هوایی اسرائیل در نیمه دوم دهه هشتاد آن را ساخت. پس از پافشاری آمریکا برای قطع ساخت لاوی، اسرائیل این فن آوری را به چین فروخت. آمریکا همچنین به فروش فن آوری این هواپیما اعتراض و ادعا کرد در ساخت این جنگنده از قطعات آمریکایی نیز استفاده شده است.
این هواپیمای چینی دو مدل است، یک مدل تک سرنشین چند منظوره J-10A است و دیگری دو سرنشین J-10B است که برای آموزش، حملات زمینی و جنگ های الکترونیکی استفاده می شود.
ایران همچنین در حال بررسی خرید 250 فروند جنگنده بسیار پیشرفته دو موتوره سوخو-سو-30 ام کی وان ( Sukhoi-Su-30MK1) از مسکو است که در غرب به فلانکر-اچ (Flanker-H) معروف است. این جنگنده یک ایراد اساسی دارد و آن این است که برای حمل هشت تن مهمات باید از هر دو موتور خود استفاده کند و جابجایی از یک موتور به دیگری و برعکس اغلب موجب خرابی موتور می شود. نیروی هوایی هند در یک ماه، سه مرتبه چنین مشکلی را گزارش داده است.
منابع دبکا فایل گزارش دادند، تلاش تهران برای خرید جنگنده از روسیه و چین که تاکنون به 550 فروند رسیده است، نشان می دهد که اولویت تهران در خرج کردن دارایی های بلوکه شده ای که با لغو تحریم ها آزاد می شوند، نوسازی سریع نیروی هوایی خود است.

4949

کد N905725