با اشاره به توافق هسته‌ای اران و 1+5

رحیم‌پور ازغدی: پذیرش قطعنامه و "برجام" سرکشیدن جام زهر یا صلح امام حسن (ع) نیست

سیاسی

یک عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: پذیرش قطعنامه و "برجام" سرکشیدن جام زهر یا صلح امام حسن (ع) نیست. کسانی که این‌گونه سخن می‌گویند بی‌سواد هستند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسن رحیم‌پور ازغدی در سخنان پیش از خطبه نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5، خاطرنشان کرد: ما با نکات مثبت قطعنامه و برجام مخالف نیستیم.

او ادامه داد: با وجود همه ادعاهای گروه 1+5 امروز واقعیت‌هایی را پذیرفته‌اند که در گذشته نمی‌پذیرفتند ولی سوال‌هایی هم در این میان مطرح است. از جمله این‌که آیا خطوط قرمز در رابطه با چیزهایی که ایران از دست می‌دهد و یا به دست می‌آورد به صورت قطعی مشخص شده است یا خیر، آیا محدودیت‌های پذیرفته شده در باب مطالعات و دستاوردهای هسته‌ای مشخص شده است، محدودیت در حوزه توسعه تا چه حد است و...؟

رحیم‌پور ازغدی با بیان این‌که در 15 خرداد امسال مقام معظم رهبری در سالگرد وفات امام (ره) در رابطه با برخی تحریف‌هایی که از صحبت‌های امام خمینی (ره) صورت گرفته است هشدار دادند، گفت: برخی با اشاره به سخنان امام (ره) تلاش می‌کنند تا ایشان را معصوم نشان دهند و این در حالی است که عصمت جز برای اهل بیت (ع) و انبیاء الهی نبوده است و تنها عدالت و طهارت در درجات بالا برای غیرمعصوم ممکن است.

وی با تأکید بر این‌که ما نه اسلام سازشگر غرب‌گرا را قبول داریم و نه اسلام سطحی منطبق با انگلیس یا آمریکا‌ را، خاطرنشان کرد: امام (ره) یک دیپلمات و یا معصوم نبود ولی به خوبی توانست مردم را در مسیر انقلاب هدایت کند.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: امام خمینی (ره) همواره تأکید داشت که آمریکا شیطان بزرگ است و هرگز نباید به آن لبخند زد. امروز نیز مقام معظم رهبری با وجود حمایت از رییس‌جمهور و هیأت مذاکره کننده بارها هشدار دادند که آمریکا شیطنت خواهد کرد و نباید به آن اطمینان کرد.

رحیم‌پور ازغدی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به برخی اتهام‌زنی‌ها به مسوولان از سوی موافقان و مخالفان مذاکرات هسته‌ای، تأکید کرد: ما نباید همدیگر را متهم کنیم چرا که دشمن در آن سوی مرزها قرار دارد نه در داخل کشورمان.

او ادامه داد: با شفاف‌سازی و در میان گذاشتن حقایق "برجام" و روند مذاکرات می‌توان اعتماد مردم را جلب کنیم. ما سه ماه فرصت داریم و در این زمان می‌توانیم موارد اختلافی را مطرح و آن‌ها را حل و فصل کنیم.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با انتقاد از سخنان ضد و نقیض در رابطه با قطعنامه و متن "برجام"، گفت: در رابطه با آزاد شدن مبالغی که بلوکه شده بودند سخنان ضد و نقیضی زده شد و هنوز نمی‌دانیم که پس از امضای توافق دقیقاً چه مبالغی از دارایی‌های کشورمان آزاد خواهد شد.

وی گفت: هم‌چنین قبل از مذاکرات گفته می‌شد با امضای توافق سرمایه‌های زیادی از کشورمان به سرعت وارد ایران می‌شود و اقتصادمان بهبود می‌یابد. این یک خیانت برای اقتصاد مملکت است. چرا که اقتصاد ما به طور مستقیم به این مذاکرات مرتبط نمی‌شود هم‌چنین اگر بگوییم که پس از امضای توافق هیچ اتفاقی هم در اقتصاد کشور نمی‌افتد باز هم غلط است.

ازغدی با بیان این‌که مشکلات اقتصادی کشور به دلیل بی‌عرضه‌گی برخی از مسوولان است، خاطرنشان کرد: به نظر من اگر همین امروز 300 میلیارد دلار وارد کشور شود چند هفته بعد ناپدید می‌شود و این حاکی از بی‌برنامگی و مشکلاتی در ساختار اقتصادی کشور است که باید اول این مسائل حل شوند.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خطاب به مسوولان از آن‌ها خواست تا تلاش کنند هیجان کاذب بین مردم ایجاد نشود و افزود: برخی فکر می‌کنند تحریم‌های یک‌ شبه برداشته می‌شود و برخی دیگر معتقدند پذیرش متن "برجام" از بین رفتن تمامی آرمان‌های انقلاب اسلامی است که هیچ یک از آن‌ها صحت ندارد. چرا که آمریکا به توافق خوب برای خود و توافق بد برای ایران نیاز دارد و کلاً پذیرش این توافق نه کشورمان را به طور کلی تغییر می‌دهد و نه این‌که آرمان‌های انقلاب اسلامی را از بین می‌برد.

او ادامه داد: اتهام زدن به رییس دولت و رییس مجلس کاملاً اشتباه است ما نباید به هم تهمت بزنیم. باید با بی‌اعتمادی به دشمن به گفت‌وگو با یکدیگر در داخل کشور بپردازیم. مسأله هسته‌ای، مسأله جناحی نیست و این توافق هیچ نقشی در انتخابات مجلس ما ندارد.

انتهای پیام

کد N905515