روزنامه الاخبار: مدیر دفتر امنیت ملی سوریه با محمد بن سلمان در ریاض دیدار کرده است

عربستان,سوريه

روزنامه الاخبار لبنان اعلام کرد که مدیر دفتر امنیت ملی سوریه با میانجی‌گری روسیه به ریاض سفر و با محمد بن سلمان دیدار کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه الاخبار لبنان در گزارشی اعلام کرد که "محمد بن سلمان"، جانشین ولیعهد عربستان و وزیر دفاع این کشور پس از دیدار اخیر با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و گفت‌وگو با وی درباره بحران سوریه ترغیب شد تا با یک مسئول امنیتی عالی رتبه این کشور دیدار کند. پوتین به محمد بن سلمان گفته بود: در حال حاضر به جز عربستان و ترکیه دیگر کسی خواهان سرنگونی نظام سوریه نیست و به ناچار باید در زمینه‌ مبارزه با تروریسم با دمشق همکاری کرد. در آن زمان به نظر می‌رسید که محمد بن سلمان قانع شده است هر چند که همچنان مخالفت خود را با اصل موضوع حفظ کرده بود.

پس از دیدار پوتین و محمد بن سلمان، "ولید معلم"، وزیر خارجه سوریه، "فیصل مقداد"، معاون وی و "بثینه شعبان"، مشاور سیاسی و رسانه‌ای بشار اسد، رئیس جمهوری روسیه برای دیدار با پوتین به مسکو رفتند ودر آن زمان پوتین طرح ایجاد ائتلاف چهار جانبه علیه تروریسم را با شرکت سوریه، عربستان، ترکیه و اردن مطرح کرد. هر چند که ولید معلم در آن زمان گفت، ائتلاف با ترکیه و عربستان نیاز به معجزه دارد اما پوتین این طرح را به اسد نیز منتقل کرد و وی با این طرح موافقت کرد. سازمان اطلاعات روسیه به ارتباط و تماس برای پیگیری این طرح مکلف شد. عربستانی‌ها نیز شرط گذاشتند که دیدار با مسئولان سوری در ریاض انجام شود. دمشق نیز موافقت کرد.

پس از چند هفته یک هواپیمای روسی معاون رئیس سازمان اطلاعات روسیه را به فرودگاه دمشق منتقل کرد و بعد "علی مملوک"، رئیس دفتر امنیت ملی سوریه به دفتر محمد بن سلمان در ریاض رفت. این دیدار با حضور "صالح الحمیدان" رئیس سازمان اطلاعات عربستان انجام شد.

به گفته الاخبار مسئول روسی این دیدار را با صحبت از اوضاع منطقه، خطر گروه‌های تروریستی و لزوم همکاری همگان در مقابله با تروریسم آغاز کرد.

مملوک نیز از روسیه به دلیل طرح این کشور قدردانی و ابراز تاسف کرد که ارتباط میان سوریه و عربستان نیاز به میانجی‌گر دارد.

وی گفت: "سوریه، عربستان و مصر همواره مورد اعتماد جهان عرب بوده‌اند و روابط میان آنها همواره خوب بوده است."

این مسئول سوری، عربستان را مسئول ویرانی، تخریب و حمایت از تروریسم در سوریه دانست و گفت: سیاست عربستان همواره با حکمت و عقلانیت همراه بوده است پس چرا از قطری‌ حمایت می‌کنید که نقش ویرانگرانه‌ای را از تونس گرفته تا لیبی، مصر و دیگر کشورها دارد. قطر کیست که سیاست عربستان و سیاست جهان عرب را اداره کند؟

مملوک تاکید کرد: ما همکاری زیادی با شما در بسیاری از پرونده‌ها و به ویژه پرونده لبنان داشته‌ایم این همکاری تا زمان ترور رفیق حریری، نخست وزیر فقید لبنان ادامه داشت. ملک عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه پیشین عربستان به دمشق آمد. سعد حریری، نخست وزیر پیشین لبنان به دمشق آمد و ما تمامی اقدامات لازم را برای تعیین وی به عنوان نخست وزیر اتخاذ کردیم. اوضاع اینگونه پیش می‌رفت. شما در سوریه سرمایه‌گذاری کردید و ناگهان همه این اوضاع‌ها تغییر کرد وسیاست خود را در لبنان تغییر دادید.

وی گفت: "به رغم اینکه شما مسئول تمامی اوضاع سوریه هستید، ما هرگز در مواضع سیاسی و رسانه‌ای علیه عربستان دست به اقدامی نزده‌ایم. امیدواریم که شما نظرتان را در این خصوص تغییر دهید.

محمد بن سلمان نیز در این دیدار گفت: بیشتر وقت‌ها شما برای اصلاح اوضاع خود فرصت داشتید اما به سخنان مردم خودگوش ندادید. مشکل اصلی ما با شما از مدت‌ها پیش این بوده که شما پیرو ایرانی هستید که ما وارد درگیری‌ بزرگی در سطح منطقه با این کشور شده‌ایم. شما راضی شدید که بخشی از ائتلاف ایران باشید. همچنین در لبنان پشت حزب الله ایستادید که خود پیرو ایران است.

به گفته الاخبار هنوز نتایجی از این "دیدار معجزه آور" حاصل نشده است اما "دیب زیتونه" مدیر اداره کل اطلاعات سوریه از مدت‌ها پیش برای پیگیری جزئیات مربوط به این موضوع در مسکو حضور دارد.

انتهای پیام

کد N905482