حمله به لاریجانی از قم تا بهارستان/ پرونده

مجلس نهم,جبهه پایداری,علی لاریجانی

علی لاریجانی یک بار دیگر در مجلس مورد حمله لفظی برخی نمایندگان تندرو منتسب به جبهه پایداری قرار گرفت.

عبدالله احمدي: این اولین بار نیست که رئیس اصولگرای مجلس مورد حمله طیف تندرو پارلمان قرار می گیرد و پیش از این نیز سابقه داشته است که برخی نمایندگان وی را مورد انتقاد لفظی قرار داده و به او اهانت کنند.(اینــجا)

 علی لاریجانی که امسال وارد هشتمین سال حضور خود در مجلس به عنوان رئیس پارلمان شده است، در دولت گذشته نیز مورد حملات تند منتقدانش قرار گرفته است؛ چه در حرم کريمه اهل بيت (س) در قم که از سوی عده ای خودسر که امروز «دلواپس» شده اند به وی هتاکی شد، (اینــجا) و البته مورد انتقاد رهبري قرار گرفت. (اينــجا) چه در صحن علني بهارستان از سوی محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق در جریان استیضاح عبدالرضا شیخ الاسلامی، وزیر وقت کار و امور اجتماعی که به نام «یکشنبه سیاه» لقب گرفت و تبدیل به یکی از تلخ ترین روزها در ذهن رئیس مجلس و نمایندگان دوره نهم خانه ملت شده است.(اینـــجا)

در این میان، جدایی اصولگرایان در مجلس به دو فراکسیون رهروان ولایت (یاران لاریجانی) و اصولگرایان (حاميان حدادعادل) نیز شاید بر اختلافات افزوده باشد. اما بیشتر انتقادات و تندروی ها نه از سوی فراکسیون رقیب رهروان بلکه از سوی اقلیتی به نام «جبهه پایداری» در مجلس نشات می گیرد که حمله به تیم مذاکره کننده و جواد ظریف در جلسه غیر علنی نمونه دیگری از شیوه این گروه است.

اتفاقا این بار - یعنی در جلسه علنی روز سه شنبه 6 مرداد-  و در جریان بررسی طرحی اقتصادی، نماینده ای که سابقه بداخلاقی و اهانت هایش به خبرنگاران و وزیر امور خارجه بازتاب بسیاری در سطح افکار عمومی پیدا کرد، با توهین به جایگاه هیئت رئیسه، به رئیس فراکسیون رهروان ولایت نیز اهانت کرد که با واکنش کاظم جلالی روبرو شد.(اینــجا) جلالی که  در جمع خبرنگاران نیز حاضر شد و بار دیگر به دفاع از  لاریجانی  پرداخت او را به عنوان یک رجل ملی در کشور معرفی کرد. (اینـــجا)

پس از آن بود که علی لاریجانی در پايان همان جلسه مجلس و پس از جلوس بر صندلی ریاست که از صبح در اختیار محمدحسن ابوترابی فر بود، در پاسخ به تذکر يکي از نمايندگان از اهانت و هتاکی برخی نمایندگان و سیاسیون افراطی عليه وي پرده برداشت [keyword](اینـــجا) و گفت: برخي گفته بودند که لاریجانی نمی‌گذارد مسائل هسته‌ای در مجلس مطرح شود، چون روحاني و هاشمي لاريجاني را رييس مجلس کرده اند، آخر اين چه حرفي است؟ رئيس مجلس با راي نمايندگان، رئيس مي شود. آيا اين مدل حرف زدن، توهين به مجلس نيست؟

اما حمله به رئیس مجلس از چند هفته قبل و در جریان تصویب طرح الزام دولت به حفظ حقوق و دستاوردهای هسته ای، از سوی تندروها کلید خورده بود تا جایی که لاریجانی مجبور شد برای تشریح حساسیت موضوع مذاکرات هسته ای و توافق حاصل از آن در پاسخ به مخالفان صريح تر سخن بگوید. (اینــجا)

اما دلیل حملات اخیر به رئیس معتدل مجلس چیست؟ ابوذر ندیمی، عضو فراکسیون رهروان ولايت دلایل سه گانه ای را علت اين امر مي داند که موجب حمله دلواپسان و افراطیون مجلس و خارج از مجلس به لاریجانی شده است.‌(اینـــجا) از نگاه وي سه گانه ای که در مخالفت با آقای لاریجانی شكل گرفته از دیدگاه وقوف، مصلحت انديشي و سابقه وي درحفظ منافع نظام است. 

همچنین رمضان شجاعی کیاسری، دیگر عضو موثر این فراکسیون و از چهره های نزدیک به رئیس مجلس، لاریجانی را حلقه وصل و محور اتحاد اصولگرایان می داند و تصریح می کند که تندروها این را نمی خواهند و به همین دلیل به وی حمله می کنند. (اینـــجا)

علی مطهری، نماینده مردم تهران در خانه ملت نیز در واکنش به هتاکی های صورت گرفته نسبت به رئیس مجلس، با بیان یک ضرب المثل فارسی که در یک بیت شعر خلاصه شده است، نظر خود را درباره این اتفاق بیان کرد. (اينجــا)

حسین سبحانی نیا که تا یک ماه قبل در کنار لاریجانی در جایگاه هیئت رئیسه می نشست نيز هر گونه هتاکی و اهانت به رئیس مجلس و نمایندگان از تریبون مجلس را بد اخلاقی عنوان کرده و می گوید: متوسل شدن به شعارهای عوام فریبانه، زیر سوال بردن افراد و بیان تعابیری که در شان مجلس نیست ، نادرست است. (اینـــجا)

کمال الدین پیرموذن، نماينده مردم اردبيل نيز توهین های صورت گرفته به رییس مجلس را بسیار نادرست و نسنجیده خواند. (اينـــجا)

این در حالی است که علی لاریجانی هنوز محوری ترین  شخص در پارلمان است و از حمایت و محبوبیت بسیاری در میان نمایندگان برخوردار است و در جريان همين اهانت ها اكثريت آن ها خواستار برخورد با هتاكان شدند. (اينـــجا)

 نمایندگان همواره رئيس مجلس را بهترین فرد برای رياست خانه ملت (اينــجا و اينــجا) و همچنين مرجع مشورت براي طرح ها و لوایح می دانند و اعتمادشان به او را طی این سال ها در انتخابات هیئت رئیسه با رای بالای خود به ابقای وی در جایگاه رئیس پارلمان نشان داده و امسال نیز آن را تکرار کردند. (اینـــجا و اينــجا).

27220

کد N905465