یک فعال دانشجویی:

مهمترین هدف پس از دستیابی به توافق، باید استفاده درست از شرایط پساتحریم باشد

مذاكرات ايران و گروه 1 5,مذاكرات وين

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان گفت: بر همگان ثابت شد که ایران علاقه و برنامه‌ای برای تولید سلاح هسته‌ای نداشته و ندارد و در این مورد بهترین دلیل فتوای مقام معظم رهبری مبنی بر حرام بودن تولید هر نوع سلاح هسته‌ای است که صحت این ادعا را به خوبی اثبات می‌کند.

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان گفت: بر همگان ثابت شد که ایران علاقه و برنامه‌ای برای تولید سلاح هسته‌ای نداشته و ندارد و در این مورد بهترین دلیل فتوای مقام معظم رهبری مبنی بر حرام بودن تولید هر نوع سلاح هسته‌ای است که صحت این ادعا را به خوبی اثبات می‌کند.

سعید کشاورز در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اظهار کرد: 12 سال مناقشه هسته‌ای ایران با کشورهای 1+5 بالاخره در تیرماه به سرانجام رسید، مناقشه ای که تبدیل به یکی از مهمترین حوادث در طول تاریخ سیاست خارجی کشورمان شد. در تحلیل این اتفاق و همچنین آینده پیش روی بعد از توافق می توان به چند مورد اشاره کرد.

وی ادامه داد: مذاکرات هسته ای از سال 82 به سرپرستی آقای روحانی و همراهی آقای ظریف در تیم مذاکره‌کننده ایشان در کاخ سعدآباد تهران آغاز شد، مذاکراتی که به سرپرستی آقای روحانی آغاز و در دوره ریاست جمهوری ایشان ختم شد. در این مدت در گفت‌وگوهای هسته‌ای فراز و نشیب های فراوانی را شاهد بودیم که از جمله مهمترین آنها می‌توان به رشد و تکمیل چرخه هسته ای کشور و صنعتی شدن این فرآیند به طور کامل و در برابر صدور چندین قطعنامه‌ای از سوی شورای امنیت و تحریم های ظالمانه و یک جانبه از سوی آمریکا و اروپا علیه ایران نظیر تحریم علیه فروش نفت، انتقال پول، تحریم های بانکی علی الخصوص بانک مرکزی، تحریم طلا و همچنین تحریم اشخاص حقیقی و حقوقی اشاره کرد.

این فعال دانشجویی خاطرنشان کرد: اما موضوعی که نباید از آن غفلت کرد این است که اساسا اهمیت موضوع هسته ای در چیست؟ در پاسخ به این سوال اساسی لازم به یادآوری است که انرژی هسته‌ای جزء منابع پیشرو در جهان است و با توجه به نیاز روزافزون به انرژی برای فعالیت های گوناگون ما باید حوزه دستیابی به انرژی گسترده‌ای داشته باشیم و فقط نباید به تامین انرژی از طریق منابع زیر زمینی مانند نفت و گاز بسنده کنیم.

وی افزود: در کنار اهمیت موضوع تامین انرژی، فواید انرژی هسته ای در حوزه های جدید علم و فناوری نظیر پزشکی و... نیز باید مورد توجه قرار گیرد. فارغ از بحث فناوری هسته ای این نکته را هم باید مورد نظر قرار داد که اکنون انرژی هسته‌ای برای کشور ما به نوعی به یک موضوع ملی و سیاسی مبدل شده است؛ چرا که محلی برای زورآزمایی کشور ما با کشورهای قدرتمند و بزرگ جهان شده است.

کشاورز گفت: با وجود تمامی جنجال‌سازی‌های بیهوده از سوی برخی از کشورهای غربی که با هم‌نوایی اسراییل و برخی از کشورهای منطقه نیز همراه بود، بر همگان ثابت شد که ایران علاقه و برنامه‌ای برای تولید سلاح هسته‌ای نداشته و ندارد و در این مورد بهترین دلیل فتوای مقام معظم رهبری مبنی بر حرام بودن تولید هر نوع سلاح هسته‌ای است که صحت این ادعا را به خوبی اثبات می کند.

وی ادامه داد: روشی که کشورهای مذاکره کننده با ما در طول 12 سال در پیش گرفته‌اند شامل اعمال تحریم های گسترده و لایه لایه در سطوح مختلف اقتصادی، سیاسی و علمی علیه ایران بود. این تحریم ها عملا بسیاری از ظرفیت های اقتصادی کشورمان را هدف گرفته و با ایجاد فشار روانی بر بازارهای مختلف عملا از همکاری های گسترده میان کشور ما و سایر کشورها جلوگیری کرده بود. گرچه نباید از این نکته غافل شویم که در کنار رویکرد غلط طرف غربی مشکلات داخلی نظیر عدم کفایت مدیران وقت و رویکرد هیجانی و شعاری در دولت گذشته در شکل‌گیری نظام تحریم ها و اجماع جهانی علیه کشور ما بی‌تاثیر نبوده است.

این فعال دانشجویی همچنین گفت: در ظالمانه بودن تحریم ها همین بس که حتی حوزه سلامت و دارو نیز از گزند این تحریم ها بی‌نصیب نبوده و متاسفانه مشکلات عدیده‌ای را نیز برای مردم عزیزمان ایجاد کرد. اما تحمل و ایستادگی مردمی در کنار رای آگاهانه آنان در انتخابات ریاست جمهوری سال 1392 به تغییر روال های غلط گذشته، به کشورهای مذاکره کننده اثبات کرد که وضع تحریم ها روش مناسبی برای حل موضوع هسته ای نیست همانطور که ریاست محترم جمهوری در نطق مراسم تحلیف خود در سال 92 به این موضوع اشاره کردند که باید با مردم ایران با زبان تکریم سخن گفت نه تهدید.

وی خاطرنشان کرد: حال با تمام فراز و نشیب ها و تلاشهای مستمری که صورت گرفته ما به توافق هسته ای دست یافته ایم و فصل جدیدی در تاریخ سیاسی کشور ما گشوده شده است. مهمترین هدف ما پس از دستیابی به توافق باید استفاده درست از شرایط پساتحریم در حوزه ی سیاست خارجی و اقتصادی باشد؛ در سیاست خارجه اصلاح روابط ما با کشورهای دیگر، از بین بردن تبلیغات منفی علیه کشورمان و افزایش نقش ایران در تصمیم گیری های بین المللی و منطقه ای از اهم مواردی است که می توان به آن اشاره کرد. شعار سیاست خارجی ما که همان عزت، حکمت و مصلحت است باید سرلوحه دستگاه دیپلماسی ما در تمامی مقاطع قرار گیرد.

کشاورز در ادامه اظهار کرد: در کنار افزایش ارتباطات و تعاملات بین المللی ما نباید از ساخت درونی کشورمان بخصوص در حوزه اقتصادی غافل شویم. مشکلات ساختاری گسترده در اقتصاد کشور نیاز به یک همت عالی و برنامه ریزی دقیق برای حل و برطرف کردن اثرات آن دارد، ما در دوره تحریم شاهد رشد بی نظمی و عدم شفافیت های مالی در حوزه های مختلف بوده ایم که متاسفانه یکی از عوامل به وجود آمدن فسادهای گذشته همین موضوع بوده است و حال نیاز به انضباط اقتصادی و فراهم کردن بسترهای مناسب برای تولید و کسب و کار است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی همچنین تصریح کرد: یکی از انتظارات بجا و درست قشر دانشگاهی و فرهیخته جامعه از مسئولین محترم ایجاد بستر گفت‌وگو ، رفع موانع فعالیت های سیاسی و حضور و مشارکت همه جریان های دلسوز و معتقد در فرآیند اجرایی کشور است. فعالان سیاسی و فرهنگی جامعه از تمامی ارکان حاکمیتی به خصوص دولت محترم انتظار دارند که با عمل به وعده های داده شده در زمینه سیاست داخلی زمینه را برای افزایش وحدت و همگرایی تمامی دلسوزان این مرز و بوم فراهم آورند تا به لطف الهی رشد و تعالی بیش از پیش ایران اسلامی را شاهد باشیم.

انتهای پیام

کد N905246