توافق هسته ای ایران محور گفتگوی تلفنی پوتین با نتانیاهو

سیاسی

کاخ کرملین اعلام کرد که رئیس جمهوری روسیه تلفنی با نخست وزیر رژیم صهیونیستی درباره توافق هسته ای با ایران و شرایط امنیتی در منطقه خاورمیانه گفتگو کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، بر اساس بیانیه ای که کاخ کرملین صادر کرده، ولادیمیر پوتین در این گفتگوی تلفنی به نخست وزیر رژیم صهیونیستی اطمینان داده است که توافق هسته ای با ایران امنیت منطقه را افزایش داده و مانع از دستیابی تهران به تسلیحات هسته ای خواهد شد.

ایران و گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه، چین و آلمان در روز ۲۳ تیرماه به توافقی تاریخی درباره موضوع هسته ای ایران دست یافتند اما بنیامین نتانیاهو به شدت با توافق حاصل شده مخالف است و آن را اشتباهی تاریخی خوانده است.

بر این اساس پوتین به نتانیاهو در این گفتگوی تلفنی گفته است توافق هسته ای ۶ قدرت جهانی با ایران ضمانت‌های محکمی دارد که برنامه هسته‌ای ایران صرفا صلح آمیز بماند.

این در حالی است که رژیم صهیونیستی در حال لابی کردن برای رد توافق وین در کنگره آمریکاست. طبق این توافق، آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد تحریم های اعمالی خود را در ازای اعمال محدودیت های بلندمدت از سوی تهران درباره برنامه های هسته ای اش، برمی دارند.