واشنگتن پست از تشدید نزاع میان مخالفان و موافقان توافق هسته ای در آمریکا خبر داد

واحدمرکزی خبر نوشت:

واشنگتن پست نوشت: نزاع در واشنگتن بر سر توافق ایران به بن بست دیگری در بحث بر سر این مسئله تبدیل می شود که اصطلاح «طرفدار اسرائیل» سزاوار کدام جناح است.

روزنامه واشنگتن پست در اینترنت امروز در گزارشی به قلم گِرگ سرجنت نوشت: نزاع در کنگره بر سر تصویب توافق هسته ای ایران به مباحثات مجزا اما مرتبطی در خصوص یک مسئله دیرینه دامن می زند. اینکه، «طرفدار اسرائیل» بودن چه معنایی دارد؟
به من گفته شد، در روزهای آینده طرفداران توافق ایران این استدلال را در سطح وسیعی مطرح خواهند کرد که موضع گیری واقعی به نفع اسرائیل در گرو حمایت از این توافق است چون با بازداشتن ایران از تولید بمب اتمی امکان تحکیم امنیت اسرائیل در درازمدت افزایش می یابد.
گروه طرفدار اسرائیلِ ترقی خواه جِی استریت قرار است هزینه بیشتری بالغ بر چهار میلیون تا پنج میلیون دلار را صرف تلاشهای خود در ارتباط با توافق ایران نماید که بیش از دو برابر بودجه اولیه دو میلیون دلاری است که برای این کار اختصاص داده بود. دایلان ویلیامز از لابیست های جی استریت این مسئله را برای من تایید کرد.
به گفته وی، بخشی از این افزایش برنامه ریزی شده توسط کمک کنندگان آمریکایی یهودی تامین می شود که طرفدار توافقند. این امر حاکی از آن است که برخی کمک کنندگان یهودی نیز با توافق موافقند. این مسئله به حدی مغایر با این تصور عمومی به نظر می رسد که دموکراتها با حمایت از این توافق خطری بزرگی را متوجه خود می کنند چون ممکن است موجب دلخوری کمک کنندگان یهودی ثروتمند شود.
یکی از این کمک کننده های مالی آلن سولومونت سفیر سابق و یهودی آمریکا در اسپانیا در دولت اوباما و دیگری لوئیس سوسمن سفیر سابق آمریکا در بریتانیا است.
سولومونت به من گفت: یهودیان در آمریکا بتدریج نقش بیشتری در تلاشها برای حمایت از توافق ایفا می کنند و تعداد بیشتری از یهودیان آمریکا معتقدند این توافق بیش از حد تصور به نفع آمریکا و اسرائیل است.
با این حال همچنان میزان صرف هزینه توسط مخالفان توافق بطور چشمگیری بیش از مبالغی است که در حمایت از آن هزینه می شود. آیپک و دیگر گروههای یهودی مخالفت توافق برای صرف بیست میلیون تا چهل میلیون دلار جهت اعمال فشار بر اعضای کنگره در مخالفت با توافق آماده می شوند و صراحتا موضع شان را به نفع اسرائیل توصیف می کنند و در این زمینه به انتقاد بنیامین نتانیاهو نخست وزیر استناد دارند که توافق هسته ای ایران را از جمله نقاط منفی و تهدیدی برای بقاء اسرائیل توصیف کرد.
اما طرفداران توافق بطور فزاینده مصمم اند میدان را به نفع مخالفانی که موضع شان را تنها موضع در طرفداری از اسرائیل توصیف می کنند، خالی نکنند و عزم شان را جزم می کنند تا این استدلال که توافق حاصل تهدیدی برای برتری اسرائیل است، به چالش بکشند.
جِی استریت نیز یک مشاور برجسته برای کمک به این نزاع به کار گفته است: دیوید وِید رئیس سابق کارکنان وزارت خارجه و مشاور عالی جان کری وزیر خارجه. وی به من گفت،‌ نزاع بر سر توافق ایران به بن بست دیگری در جنگ بر سر این مسئله تبدیل می شود که اصطلاح «طرفدار اسرائیل» سزاوار کدام جناح است.
وی گفت: برنده شدن در این بحث که توافق حاصل به نفع اسرائیل و آمریکاست، دقیقا همان هدفی است که جی استریت دنبال می کند اما مخاطرات زیادی وجود دارد... این درواقع مهمترین نزاع در زمینه سیاست خارجی است که طی دوازده سال در واشنگتن شاهد آن بودم و این برهه زمانی در واقع تعیین می کند حمایت از اسرائیل چه معنایی دارد و انجام چه کاری هم در جهت منافع امنیتی آمریکا است و هم اسرائیل.

4949

کد N904732