گزارش جدید وزارت دفاع آمریکا: عوامل طبیعی علت بحران سوریه‌اند نه بشار اسد!

سوريه

وزارت دفاع آمریکا در گزارشی درباره تغییرات جهانی آب و هوا اعلام کرد: خشکسالی 6 ساله در سوریه پیش از آغاز شورش‌ها در این کشور در سال 2011 باعث آسیب‌های بسیاری در این کشور از جمله تغییرات و جابه‌جایی اجتماعی بوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری اسپوتینک، در این گزارش وزارت دفاع آمده است: بین سال‌های 2006 تا 2011 خشکسالی چندین ساله در سوریه منجر به شکست این کشور در عرصه کشاورزی و جابه‌جایی‌های اجتماعی شده بوده است.

در ادامه این گزارش آمده است: جابه‌جایی گسترده از روستاها به شهرهای بزرگ همزمان با حضور تعداد زیادی از پناه‌جویان عراقی تغییراتی را در سوریه ایجاد کرد.

براساس این سند،‌چنین مهاجرت‌های گسترده‌ای (داخلی و خارجی) عمیقا ظرفیت‌های دولتی را در سوریه تحت تاثیر قرار داد.

این گزارش به بحران خشکسالی سوریه در سال‌های 2006 تا 2011 به عنوان یک نمونه کلاسیک از مساله‌ای یاد می‌کند که فجایع طبیعی ناشی از گرم‌تر شدن کره زمین منجر به فروپاشی جامعه مدنی و آغاز درگیری‌های داخلی می‌شود.

این گزارش ادعا می‌کند، چنین بحران‌های محیطی می‌تواند احتمال حضور نیروهای مسلح را به عنوان حامیان حقوق بشر و برای ارائه کمک‌های بشردوستانه افزایش دهد. چنین تاثیراتی در نقاط مختلف جهان می‌تواند ضرورت حضور نیروهای وزارت دفاع آمریکا را در ارائه کمک‌های بشر دوستانه و سایر کمک‌ها پررنگ‌تر کند!

در تحلیل این گزارش از عوامل طبیعی به عنوان علل بروز بحران در سوریه یاد شده است؛ تحلیلی که به شدت با گفتمان سیاسی دولت آمریکا و تقریبا تمامی رهبران سیاسی در احزاب مختلف این کشور که بشار اسد، رییس جمهور سوریه را عامل بروز بحران در این کشور می‌دانند در تناقض و تضاد است.

انتهای پیام

کد N904711