در دیدار با رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس فرانسه؛

بروجردی: فرانسه باید غرامت خون‌های آلوده را به ایران بپردازد

سیاسی

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با اشاره به موضوع خون‌های آلوده وارد شده از فرانسه به کشورمان، بر ضرورت پرداخت غرامت به آسیب‌دیدگان ایرانی این خون‌ها تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، «الیزابت گیگو» رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس ملی فرانسه، عصر دیروز با علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

بروجردی در ابتدای این دیدار، با اشاره به پیشینه روابط دو کشور و فضای جدید سیاسی به وجود آمده میان ایران و سایر کشورهای جهان گفت: قدمت روابط دو کشور سرمایه‌ای است که به پشتوانه آن، در فضای جدید می‌توان روابطی ارزشمند بر مبنای احترام متقابل بنا کرد و با تعمیق همکاری‌های دو جانبه فصل نوینی در روابط فیمابین گشود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: مجلس شورای اسلامی آمادگی لازم برای تقویت همکاری‌های پارلمانی و تبادل متقابل هیات‌های پارلمانی میان دو کشور را دارد.

وی همکاری اقتصادی و بازرگانی میان دو کشور را از جمله حوزه‌های مهم همکاری‌های فیمابین برشمرد و گفت: با توجه به تحریم‌های ظالمانه تحمیل شده بر جمهوری اسلامی ایران، حجم تبادلات اقتصادی میان دو کشور در سطح قابل قبولی نبوده و امید است در فضای مثبت پیش رو و سفر قریب‌الوقوع هیات اقتصادی فرانسه به ایران، پیشرفت‌های قابل قبولی در زمینه همکاری‌های تجاری و اقتصادی را شاهد باشیم.

بروجردی در ادامه سخنان خود با انتقاد از حمایت‌های صورت گرفته از گروهک تروریستی منافقین در اروپا گفت: گروهک تروریستی منافقین که دست اعضای آن به خون هزاران شهروند ایرانی آغشته است، در سال‌های گذشته از لیست گروه‌های تروریستی خارج شده و آزادانه در اروپا در حال فعالیت است؛ این انتظار از فرانسه می‌رود که با گنجاندن این گروهک در لیست گروه‌های تروریستی، به رویکرد سابق خود در قبال آنها برگردد و به فعالیت آنها در فرانسه پایان دهد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در ادامه با اشاره به موضوع خون‌های آلوده وارد شده از فرانسه به کشورمان، بر ضرورت پرداخت غرامت به آسیب‌دیدگان ایرانی این خون‌ها تاکید کرد.

اروپا نسبت به کشتار غیرنظامیان در یمن عکس‌العمل نشان دهد

وی همچنین همکاری در زمینه حل و فصل بحران‌های منطقه‌ای را از زمینه‌های مهم برای توسعه مناسبات فیمابین برشمرد و گفت: اوضاع نا آرام منطقه به ویژه فعالیت گروه‌های تروریستی در کشورهای عراق و سوریه، از جمله تهدیدهای بزرگ صلح و امنیت جهانی است که باید از سوی همه کشورها مبارزه‌ای جدی با آنها صورت گیرد تا از سرایت نا امنی‌های ایجاد شده توسط این گروه‌ها به سایر کشورهای منطقه جلوگیری شود.

بروجردی در مورد بحران سوریه تأکید کرد: راه‌حل بحران سوریه سیاسی و از راه‌های دموکراتیک است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین با محکوم کردن جنایات عربستان در قتل و عام افراد غیرنظامی و بی‌دفاع در یمن، خواستار عکس‌العمل اروپا و اقدام آنها برای جلوگیری از کشتار مردم غیرنظامی در یمن شد.

وی تصریح کرد: بحران یمن راه‌حل نظامی ندارد و ما از کشته شدن انسان‌های بی‌گناه در این کشور متاسفیم.

گیکو: داعش و گروه‌های تروریستی، یک غده سرطانی در منطقه هستند

الیزابت گیگو رئیس کمیسیون امور خارجی مجلس ملی فرانسه نیز در این دیدار، با بیان اینکه دولت و مجلس فرانسه از تقویت و توسعه همکاری‌های فیمابین با جمهوری اسلامی ایران استقبال می‌کند، گفت: سفر وزیر امور خارجه فرانسه به تهران به عنوان اولین وزیر خارجه یک کشور اروپایی که بعد از توافق وین به تهران می‌آید و سفر هیات اقتصادی فرانسه در شهریورماه به تهران، نشان از عزم جدی دولت فرانسه برای تقویت مراودات و مناسبات دو کشور دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود همکاری‌های اقتصادی، اجتماعی، علمی و فرهنگی را از حوزه‌های مورد علاقه دولت متبوعش برای تقویت همکاری‌های دو کشور برشمرد و گفت: توسعه همه جانبه همکاری‌ها در فضای جدید روابط دو کشور، از جمله همکاری‌های علمی و فرهنگی، تبادل استاد و دانشجو و تقویت آموزش زبان‌های فرانسه و فارسی در ایران و فرانسه از اهمیت بسیاری برخوردار است که با رایزنی مقامات دو کشور می‌توان گام های مهمی برای نیل به آنها برداشت.

گیگو همچنین داعش و گروه‌های تروریستی را یک غده سرطانی در منطقه خواند و افزود: یکی از اقدامات ما در منطقه مبارزه با گروه‌های تروریستی است که موجب نگرانی در اروپا و جهان شده‌اند.

رئیس کمیسیون امور خارجی مجلس ملی فرانسه خاطرنشان کرد: نقش جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با داعش و سایر گروه‌های تروریستی به عنوان کشوری با ثبات در منطقه بسیار مهم است و فضای جدید ایجاد شده می‌تواند به افزایش همکاری‌های جامعه بین‌الملل با ایران در مبارزه با تروریسم نیز کمک کند.