موضع رئیس ستاد مشترک آمریکا دربارۀ برجام

تسنیم نوشت:

ژنرال ارشد ارتش آمریکا روز چهارشنبه از جمع‌بندی نهایی مذاکرات هسته‌ای حمایت کرد و گفت: این توافق برای همکاری با متحدان در مقابله با فعالیت های بدخواهانه ایران، زمان خواهد خرید."

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، ژنرال مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک آمریکا در سخنانی در نشست استماع سنا تصریح کرد که به کاخ سفید توصیه کرده است تحریم های مربوط به برنامه موشک بالستیک و مبادلات سلاح از سوی ایران را تا آنجا که ممکن است حفظ کند.

وی در ادامه ضمن حمایت از برجام تاکید کرد: این توافق ریسک دستیابی ایران به سلاح اتمی را کاهش می دهد و به ما فرصت کافی برای همکاری با متحدان را خواهد داد تا با فعالیت های بدخواهانه ایران مقابله کنیم.

بر اساس توافق حاصل شده بین ایران و قدرت های جهانی، تحریم های مربوط به فناوری موشک بالستیک پس از 8 سال و تحریم های مربوط به خرید و فروش سلاح نیز پس از 5 سال لغو خواهد شد.

دمپسی گفت: توصیه من این بوده است که فشار بر روی ایران در خصوص سایر فعالیت های بدخواهانه این کشور تا آنجا که ممکن است، حفظ شود.
دمپسی همراه با اشتون کارتر وزیر دفاع، جان کری وزیر خارجه و جک لو وزیر خزانه داری آمریکا در نشست استماع سنا شرکت کرده بود.

جمهوری اسلامی موافقت کرده است تا در ازای لغو تحریم های بین المللی، بخشی از فعالیت های هسته ای خود را محدود کند.
وزیر خزانه داری آمریکا نیز در این نشست گفت: توافق موجب خواهد شد 50 تا 60 میلیارد دلار از حساب های بانکی بلوکه شده ایران در سایر کشورها، آزاد گردد.
جک لو افزود: تهران به بخش زیادی از این پول برای تسویه حساب کالاهای خریداری شده از سایر کشورها نیاز خواهد داشت و این مساله بیش از حد بزرگنمایی شده است که ایران از این پول برای حمایت از گروه های شبه نظامی و پیشبرد فعالیت های بدخواهانه در خاورمیانه استفاده خواهد کرد.

5252

کد N904616