مصری:

برنامه‌های توسعه تنها در نوشتار گل و بلبل‌اند

برنامه ششم توسعه

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی گفت: برنامه‌های پنج ساله توسعه وقتی نوشته می‌شوند گل و بلبل هستند و همه جا را آباد خواهند کرد، اما در اجرا توسعه نامتوازن را در پی دارند.

عبدالرضا مصری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کرمانشاه، از توسعه نامتوازن استان‌های مختلف کشور انتقاد کرد و گفت: این موضوع باعث ایجاد فاصله بسیاری بین استان‌های برخوردار و استان‌های کمتر برخوردار شده ‌است.

وی درباره دلایل بروز این فاصله اظهار کرد: یک دلیل نظام غلط برنامه‌ریزی در کشور است. ما در کشور تاکنون پنج برنامه توسعه پنج ساله تعریف کرده‌ایم که ممکن است اشتباه در این برنامه‌ها این همه فاصله را ایجاد کرده باشد. دلیل دیگر اجرای نادرست برنامه‌ها و اعمال سلیقه در آن‌هاست؛ این دلیل امکان بیشتری دارد، زیرا برنامه‌هایی که نوشته می‌شود بسیار جامع و کامل است، اما در اجرا هر دولت بسته به سلقیه خود آن را اجرا می‌کند. متاسفانه ما در کشور برنامه می‌نویسم فقط برای این‌که برنامه نوشته باشیم و بعد در اجرا آن را ناقص می‌گذاریم.

وی نظام بودجه‌ریزی کشور را نیز در بروز فاصله بین استان‌ها و توسعه نامتوازن کشور موثر خواند و تصریح کرد: متاسفانه در این شیوه غلط به استان‌هایی که از قبل برخوردار بودند بودجه بیشتری تعلق می‌گیرد و منابع برای سایر استان‌ها به همان شیوه قطره‌چکانی است. این شرایط باعث می‌شود رقم بودجه استان‌های توسعه یافته و برخوردار مدام بیشتر شود و سایر استان‌ها عقب بمانند و متاسفانه مسئولین به خود زحمت تغییر این نظام بودجه‌ریزی غلط را نمی‌دهند.

این نماینده مجلس اظهار کرد: البته نباید نادیده گرفت که بخشی از عدم توسعه در برخی از استان‌ها مربوط به شرایط و فرهنگ داخل استان است، شرایطی که امکان سرمایه‌گذاری را سخت می‌کند و استانی مانند کرمانشاه در این بخش شاید سخت‌ترین قوانین را برای سرمایه‌گذاران داشته باشد. برنامه‌های توسعه‌ای و بودجه در استان‌ها کار اقتصادی و سرمایه‌گذاری انجام نمی‌دهند؛ آن‌چه که در سرمایه‌گذاری در استان‌ها موثر است نیروی کار و جذب سرمایه است که برخی از استان‌ها در این بخش ضعیف‌اند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا نمی‌توان در برنامه‌های توسعه‌ای برای استان‌های کمتر برخودار شرایط ویژه در نظر گرفت؟ اظهار کرد: این استان‌ها اکنون هم شرایط ویژه دارند، اما از ان استفاده نمی‌کنند و قانون روی قانون می‌گذارند.

وی با اشاره به این‌که «تدوین برنامه ششم توسعه در دست انجام است»، یادآوری کرد: متاسفانه برنامه‌های توسعه‌ای ما گل و بلبل هستند و در قانون همه چیز قشنگ است و همه جا را آباد و خرم می‌کند، اما در مرحله اجرا کارآیی ندارد و برخی از بخش‌های آن نادیده گرفته می‌شود. به هر حال امسال سال تدوین برنامه ششم است و نمایندگان و مسئولین استان‌های کمتر برخوردار باید تلاش کنند شرایط بهتری برای این استان‌ها ایجاد شود تا به مرور فاصله‌ای که ایجاد شده کم شود.

انتهای پیام

کد N904592