دیدار اوباما و دموکرات ها تلاشی برای جلب حمایت از توافق

ایرنا نوشت:

در حالی که بحث و گفت وگوها بر سر توافق جامع هسته ای شش قدرت جهانی با ایران در دو مجلس نمایندگان و سنای آمریکا همچنان ادامه دارد، رییس جمهوری ایالات متحده از هم حزبی های خود در کنگره برای دیدار و مذاکره در کاخ سفید دعوت کرد.

به گزارش ایرنا، رسانه های امریکا به نقل از نشریه پولیتیکو افزودند:محور اصلی گفت وگوهای باراک اوباما در این دیدار که جو بایدن معاون او نیز حضور خواهد داشت، توافق هسته ای ایران باشد و او از نمایندگان دموکرات کنگره بخواهد از آن حمایت کنند.

این جدیدترین مورد از تلاش های اوباما برای جلب حمایت از توافق 23 تیر ماه است.

اوایل ماه جاری میلادی گروهی از اعضای یهودی حزب دموکرات برای دیدار و تبادل نظر با مشاوران ارشد رییس جمهوری در همین زمینه، به کاخ سفید دعوت شده بودند و هفته گذشته نیز برخی اعضای جدید و تازه کار کنگره نیز با اوباما دیدار کردند.

با توجه به مخالفت های جمهوریخواهان کنگره با روند مذاکرات اتمی با ایران و توافق حاصله از آن، جلب حمایت اعضای دموکرات مجلس نمایندگان - که اکثریت اعضای آن را جمهوریخواهان تشکیل می دهند - برای رییس جمهوری دموکرات آمریکا بسیار حیاتی است.

اوباما پیش تر بارها هشدار داده است که هرگونه مصوبه ای را که به توافق به دست آمده آسیب برساند، وتو خواهد کرد.

جمهوریخواهان برای خنثی کردن حق وتوی رییس جمهوری، نیازمند دستکم دو سوم آرای نمایندگان هر دو مجلس سنا و نمایندگان هستند.

به نظر می رسد کسب دو سوم آرای سنا در مخالفت با توافق برای جمهوریخواهان، دشوار باشد اما در مجلس نمایندگان احتمال رد توافق با بیش از دو سوم آرا محتمل است؛ بویژه با توجه به این که برخی نمایندگان حزب دموکرات نیز نسبت به توافق اتمی ایران ابراز تردید کرده اند.

قرار است توافق جامع اتمی وین در ماه سپتامبر در کنگره به رأی گذاشته شود؛ از این رو با نزدیک شدن به آن زمان، به تلاش های دو طرف برای جلب حمایت هرچه بیشتر نمایندگان، افراد و نهادهای صاحب نفوذ نیز افزوده می شود.

4949

کد N904517