برای حمایت از توافق هسته ای؛

نیکلاس برنز به دیدار نمایندگان دموکرات رفت

سیاسی

معاون سابق وزارت خارجه آمریکا و نماینده سابق واشنگتن در مذاکرات ۱+۵ به دعوت رهبر اقلیت مجلس نمایندگان این کشور با قانونگذاران دموکرات دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، نیکلاس برنز بنا به دعوت نانسی پلوسی و به منظور ترغیب اعضای مجلس نمایندگان برای حمایت از توافق هسته ای با ایران، با قانونگذاران دموکرات دیدار کرده است.

در حال حاضر نانسی پلوسی سرپرستی تلاش ها برای ترغیب نمایندگان به حمایت از توافق هسته ای با ایران را که باید ظرف ۵۰ روز آینده در کنگره درباره آن تصمیم گیری شود، برعهده دارد. این در حالی است که آیپک- کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل- با صرف میلیون ها دلار سعی دارد اعضای کنگره به ویژه نمایندگان دموکرات را برای مخالفت با این توافق تحت فشار بگذارد.

کنگره امریکا بررسی توافق هسته ای با ایران را آغاز کرده و انتظار می رود که در ماه سپتامبر –شهریور ماه- درباره آن رای گیری کند. ایران و گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه، چین و آلمان در روز ۲۳ تیرماه به توافقی جامع برای حل و فصل نهایی موضوع هسته ای ایران دست یافتند. رژیم صهیونیستی و جمهوریخواهان آمریکا مهم ترین مخالفان این توافق هستند؛ با این حال باراک اوباما تهدید کرده در صورت مخالفت کنگره، از حق خود برای وتوی مخالفت آنها استفاده خواهد کرد.

در همین راستا شب گذشته جان کری وزیر امور خارجه، اشتون کارتر وزیر دفاع و مارتین دمپسی رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا روز چهارشنبه در جلسه کمیته نیروهای مسلح سنا حضور یافتند و به پرسش های سناتورها درباره توافقی اتمی با ایران پاسخ دادند.

آسوشیتدپرس نوشت دولت اوباما بدنبال آن است تا با جلب حمایت دموکرات ها بتواند تلاش های جمهوریخواهان را برای جلوگری از خنثی شدن وتوی رییس جمهور در صورت لزوم در اختیار داشته باشد.

در صورتی که رییس جمهور آمریکا قانونی را وتو کند، دو سوم از نمایندگان کنگره برای تصویب مجدد باید به آن طرح رای دهند. براساس این گزارش، نگاه ها در واشنگتن بر دبی واسرمن نماینده فیلادلفیا، استیو اسرائیل نماینده نیویورک و استنی هویر نماینده مریلند که هر سه از جمله اعضای حزب دموکرات هستند، متمرکز شده که تاکنون اعلام نکرده اند که آیا به توافق هسته ای با ایران رای مثبت خواهند داد یا آن را رد خواهند کرد.