بان کی مون:

بحران سوریه منجر به ظهور داعش شد

سیاسی

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد گفت درگیری های سوریه باعث به وجود آمدن گروهک تروریستی داعش شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، بان کی مون در نشست شورای امنیت سازمان ملل تاکید کرد: پایه و اساس حل و فصل سیاسی در سوریه بیانیه کنفرانس ژنو ۱ است.

دبیر کل سازمان ملل تصریح کرد: سوریه بزرگترین بحران انسانی در جهان است، بیش از ۲۵۰ هزار نفر در این کشور کشته شده اند و حدود نیمی از جمعیت آن از منازل خود آواره شده اند. کشورهای همسایه سوریه مجبور به پذیرش شمار زیادی از آوارگان هستند و شمار آوارگان سوری در خارج از این کشور به حدود ۴ میلیون نفر رسیده است.

بان کی مون به خاطر عدم پایبندی طرف ها به قطعنامه شورای امنیت در مورد شرایط انسانی، حل و فصل سیاسی و مبارزه با تروریسم ابراز تأسف کرد و از جامعه بین الملل حمایت از پیشنهادات استفان دی میستورا فرستاده ویژه سازمان ملل در این مورد را خواستار شد.

همچنین دی میستورا در ابن رابطه گفت: طرف های درگیری در سوریه همچنان به راه حل نظامی دل خوش کرده اند ولی ما تلاش می کنیم بیانیه ژنو ۱ را از طریق گفتگو با طرف ها در داخل و خارج سوریه اجرایی کنیم. وی با تاکید بر لزوم اجرای چارچوب توافق ژنو 1 افزود: می خواهم از تمام طرف های سوری جهت شرکت در گفتگوهای متوازن دعوت کنم.

دی میستورا موضوعات اصلی برای بررسی در کارگروه های سوریه اینگونه مطرح کرد: موضوع اول مسائل مربوط به حمایت از غیر نظامیان، پایان محاصره شهرها، آزادی اسرا و موضوع دوم مسائل مربوط به روند سیاسی و اصلاح قانون اساسی است.

فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه افزود: موضوع سوم مربوط به مسائل نظامی و امنیتی شامل مبارزه تروریسم، اعلام آتش بس و ایجاد نیروهای مسلح واحد است. دی میستورا مسئله آخر در مورد بحران سوریه را بازسازی سوریه و تأسیس و توسعه نهادهای عمومی دانست.