سومین نشست بررسی توافق هسته‌ای ایران

اشتون کارتر: توافق هسته‌ای هیچ محدودیتی روی توانایی‌های دفاعی ایران ندارد

انرژي هسته‌يي,ایران و آمریکا,قطعنامه 2231

سومین نشست بررسی توافق هسته‌ای ایران با حضور جان کری،‌ دمپسی ، اشتون کارتر و ارنست مونیز در کمیته تسلیحاتی سنای آمریکا در حال انجام است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا در مورد توافق هسته‌ای با ایران اظهار کرد: این توافق عملا راه ایران را برای دستیابی به بمب هسته‌ای خواهد بست اما هیچ محدودیتی روی توانایی‌های دفاعی ایران و نیز توانایی‌های دفاعی ما و متحدان‌مان نخواهد گذاشت.

وی با طرح این ادعا که ما توان مقابله با ایران را داریم گفت: ایران هنوز بزرگترین دشمن، بزرگترین متحد ما؛ اسرائیل است. ما هم‌اکنون به روابط خود با اسرائیل، اردن و عربستان پس از توافق هسته‌ای ادامه خواهیم داد و چینش نیروهای خود در منطقه را حفظ می‌کنیم.

وی همچنین گفت: در کمپ دیوید با متحدان‌مان در مورد نحوه رفع تهدیدهای ایران و اقداماتی که در حمایت از گروه‌های مقاومت و حزب الله انجام می‌دهد صحبت کردیم. ما همچنان سعی خواهیم کرد تا برتری نظامی اسرائیل در منطقه حفظ شود و آخرین جنگنده‌های آمریکا را در اختیار آن‌ها قرار دادیم.

به گزارش ایسنا آمریکا در حالی بر حمایت از رژیم اشغالگر قدس تاکید دارد که این رژیم یکی از دارندگان سلاح‌های هسته‌ای است و فجیع‌ترین اقدامات تروریستی را در خاورمیانه داشته است.

وزیر دفاع آمریکا افزود: ما به متحدان خود در خلیج فارس کمک می‌کنیم که با آموزش به نیروی زمینی ارتش آن‌ها بتوانند در مقابل تهدیدهای تروریستی بایستند.

وی همچنین گفت: این توافق ، توافق خوبی است. تهدید دائمی دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را از بین می‌برد و آمریکا همچنین به محدود کردن تاثیر ایران در منطقه ادامه خواهد داد.

مقامات آمریکایی در حالی سعی دارند ترس خود از تاثیرگذاری ایران در منطقه را با اتهام قصد ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای پنهان کنند که مقامات کشورمان بارها تاکید کرده‌اند که ایران پرهیز از ساخت سلاح هسته‌ای را برای خود یک تکلیف شرعی می‌دانند.

در ادامه این نشست ژنرال دمپسی رییس ستاد مشترک نیروهای آمریکا در مورد تبعات نظامی این توافق اظهار کرد: در صورت اجرایی شدن این توافق مهم‌ترین خطر ایران علیه ما از بین خواهد رفت. البته ایران اقدامات دیگری مثل حمایت از حزب‌الله را نیز انجام خواهد داد که ما سعی می‌کنیم آن را محدود کنیم. همواره گزینه نظامی در اختیار ما خواهد بود و رفتار ایران در آینده نشان خواهد داد که آیا می‌توان به این کشور اعتماد کرد یا خیر.

انتهای پیام

کد N904313