اپوزیسیون سریلانکا مخالف خودمختاری تامیل‌ها

سیاسی

با توجه به اینکه سریلانکا در آستانه انتخابات سراسری قرار دارد، اصلی‌ترین حزب اپوزیسیون این کشور وعده دیرینه خود مبنی بر اعطای خودمختاری بیشتر به اقلیت "تامیل" را پس گرفته و در تلاش است تا حمایت جناح‌های اکثریت قومی "سینهالسه" را به دست آورد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، حزب "ائتلاف آزادی مردم متحد" به رهبری ماهیندا راجاپاکسه، رئیس‌جمهوری سابق و رهبر اپوزیسیون سریلانکا در بیانیه خود اعلام کرد، اگر در انتخابات 17 اوت سال جاری میلادی پیروز شود، از اعطای قدرت‌های بیشتر به یکی از شوراهای محلی در مرکز شمالی تامیل‌ها امتناع می‌کند.

راجاپاکسه پیش از آنکه در انتخابات ریاست جمهوری ژانویه سال جاری میلادی شکست بخورد، متعهد شده بود تا بر روی قانونی که در سال 1987 میلادی تصویب شده بود و به اقلیت تامیل خودمختاری بیشتری می‌داد، تکیه کند.

این قانون با میانجی‌گری هند و با هدف پایان دادن به یک دهه درگیری میان ارتش سریلانکا و شورشیان تامیل که برای به دست آوردن سرزمینی مستقل می‌جنگند، تصویب شد.

راجاپاکسه گفت، برای به دست آوردن کرسی در انتخابات پارلمان قریب‌الوقوع رقابت می‌کند تا مطمئن شود مناطق تحت سلطه تامیل‌ها مجددا دچار درگیری نمی‌شود. وی افزود: فعالیت‌های جنایی در شمال کشور افزایش یافته و این به وضعیت خطرناکی تبدیل شده است. اگر همه چیز درست و رو به راه بود، نیازی نبود تا من برگردم و در این انتخابات رقابت کند.

در این بیانیه دلیل پس گرفتن وعده خودمختاری بیشتر مطرح نشده است اما ناظران سیاسی می‌گویند که این اقدام با هدف جلب حمایت اکثریت "سینهالسه" که مخالف تقسیم قدرت با تامیل‌ها هستند، صورت گرفته است. این در حالی است که مایتریپالا سیریسینا، رئیس‌جمهوری سریلانکا متعهد شده است تا با تامیل‌ها سازش کند.

انتهای پیام

کد N904225